Rabi přehled

Rabi https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29932/bmid_rabi-FH2-29932.jpg 4 169 169

Kronika rodiny amerického rabína zavede čtenáře do prostředí americké židovské komunity 20. století, kde po útrapách pogromů zakotvili i kišiněvští Rivkindové a z vděčnosti k "zemi zaslíbené" si poameričtili příjmení na Kind. Pětačtyřicetiletý neortodoxní rabi Michael Kind, jehož revoluční myšlenky a netradiční vedení židovské obce vzbuzuje u konzervativních Židů nevoli, se potýká s dospíváním syna a dcery i s duševní chorobou manželky. Ta kdysi z lásky k němu podstoupila nelehký náboženský přerod a stala se pravověrnou Židovkou; nyní se odhalují zdánlivě zapomenutá traumata. Manželé kdysi věřili, že láska je silnější než náboženská tabu. Teď ale jako by převládala odvěká židovská moudrost o neslučitelnosti takových svazků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Rabbi , 1965

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rabi. Přihlašte se a napište ho.

vrbova4204
10.01.2024 4 z 5

Chvili trvalo nez jsem se začetla. A a nakonec bavilo. Holt amerika multi kulti. Vlastne privandrovalci odevsad co nakonec vyhnali kde koho. Od indianu az....

Janadvorackova
06.11.2023 5 z 5

Tradice a pravidla mi připadají složitá, ostatně asi jako u všech náboženství. Co urazí jedny, potěší druhé a naopak.
No a pokud to nemáte v sobě, asi nemá smysl se to učit. Uměli byste žít v přetvářce?
Příběh je i o tom - o předsudcích a představách rodičů o dětech, několika životech v nelehkých dobách.

Koka
27.09.2023 3 z 5

Příběhy z prostředí židovské komunity, jejich tradic plných příkazů, zákazů, omezení, zvláštních "provozních" pravidel v oblasti soukromého i veřejného života, jsou pro mne čtenářsky přítažlivé a svou nepochopitelností i zajímavé. Zejména díla Isaaca Singera a Chaima Potoka z prostředí amerických židů mne kdysi pro toto téma navnadily, ale Noah Gordon se jim žel nevyrovná. Každopádně mi však tento příběh potvrdil, že víru, vyznávané náboženství lze měnit podle potřeby, stačí jen chtít, a že židovství - na rozdíl od katolicismu - do svých řad jen tak nikoho nepřijme, naopak - snaží se to případným přeběhlíkům všemožně znesnadnit, a tím i vyzkoušet opravdovost jejich odhodlání. Právě proto mě dějová linka Leslie nejvíce zaujala.
Český překlad považuji za nepovedený, neboť si nemyslím, že by židovský rabín nebo příslušníci židovské náboženské obce při každém povzdechu, údivu, lamentování vzývali Ježíše Krista. Netuším sice, jak znějí příslušné pasáže v originální angličtině, ale myslím, že český překladatel měl zvolit jiná slova údivu či pobouření, než zvolání "ježíšukriste", "prokristapána" a podobně.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Rabi v seznamech

v Právě čtených4x