Psychologie inteligence přehled

Psychologie inteligence https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261001/psychologie-inteligence-261001.jpg 2 3 3

J. Piaget podal nejúplnější syntézu ze svých výzkumů a teoretických rozborů. Inteligenci pokládá za stav rovnováhy ve vzájemném působení mezi jedincem a jeho prostředím. Její nejvyšší formu spatřuje ve vědeckém myšlení.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Psychologie inteligence. Přihlašte se a napište ho.

Mimir
26.08.2018 3 z 5

Piaget osciluje svojimi hypotézami niekde medzi psychológiou (introspektívne fenomenologickou) a filozofiou. Označiť túto knihu za "priekopnícku" alebo za "elementum" kognitívnych vied je neadekvátne precenenie jej obsahu. Problém absencie empirických dát autor vykompenzoval analýzou plejády rôznych predošlých vyslovených teórií, z ktorých podstatne čerpal. Začína vetriť stopu vo vzťahu medzi vnímaním a kogníciami (operačné funkcie- vtedy) a definuje inteligenciu veľmi opatrne ako: "inteligencia vyjadruje mieru komplexnosti vzťahu medzi subjektom a objektom, pričom významný činiteľ ostáva v tomto procese senzomotorika." Piaget píše veľmi, veľmi náročne a košato. Je skutočne ťažké sledovať niť v tých vodopádoch zbytočne odbornej terminológie.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Psychologie inteligence v seznamech

Jean Piaget