První cesta kolem světa přehled

První cesta kolem světa https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137030/mid_prvni-cesta-kolem-sveta-0ML-137030.png 4 18 18

Deník, v němž anglický mořeplavec a objevitel James Cook zachytil zážitky a zkušenosti z první objevitelské cesty kolem světa. Plavba trvala Cookovi celkem tři roky a jejím cílem bylo pozorovat na Tahiti průchod Venuše roku 1769.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize První cesta kolem světa. Přihlašte se a napište ho.

elcapitano
30.01.2023 3 z 5

Dávám neutrální hodnocení, nejedná se o knihu ve smyslu díla, které je psáno pro čtenáře. Lodní deník má jinou funkci - je to záznam faktů a událostí, které se přihodí při cestě, je to dokonce právně závazný dokument. Forma lodního deníku je tedy naprosto čtenářsky nezáživná. Pro nás to však může být dobrý studijní materiál. Poznáme úroveň tehdejšího myšlení směrem k přírodním národům, vidíme, jak fungovalo námořnictvo apod. Mezi řádky strohého funkčního textu lze vyčíst, jaké to muselo být ohromné dobrodružství - objevit Nový Zeland např.

Antoramix
12.10.2021 3 z 5

Těžko hodnotit, jelikož je to námořní deník. Pokaždé tam tedy musí být informace o síle a směru větru a i některé dny jsou velmi stručné a nezajímavé. Naopak to, co vás cestovatelsky obohatí, jsou setkání s domorodci a popis jejich kultur a způsobu žití. Ani se nelze divit, že se mu někteří členové posádky pokusili desertovat za pohlednými tahiťankami. Ovšem trest, a to za jakýkoliv prohřešek, byl vždy velmi přísný. Holt kázeň musí být. Návrat do Anglie pak byl díky úplavici genocidou posádky. Další jeho deníky jsou rozepsány podrobně, takže tady je to tak trochu odbyté, možná i překladatelem. Kde je třeba smrt Tupií ? Některé části jsou prostě vynechané, což je škoda.

IHT
18.09.2021 4 z 5

Misty zajimave, misty prilis heslovite. Skoro mi pripada, ze byly prelozeny jen nektere pasaze. Rada veci je prijemne detailnich, rada hrozne povsechnyvh (ztroskotani u Australie treba). Urcite to neni dobry cestopis, mozna snad sonda do namornicke duse.
Bizarni je vsak standardni postup objevitelu - k nekomu prijit domu a kdyz Vas neprijmou s otevrenou naruci, tak i strilet... :-(

Nové eknihy zdarma ke stažení (28.2. - 4.3.)

04.03.2019

Kniha První cesta kolem světa v seznamech

cesty kolem světa

James Cook