Pro statek otcův a jiné povídky z hor přehled

Pro statek otcův a jiné povídky z hor
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470858/mid_pro-statek-otcuv-a-jine-povidky-z-h-SFs-470858.jpg 2 1 1

Povídky A. Jiráska, které vycházely v Lumíru, Světozoru, Obrazech života, Poslu z Prahy, v Pečírkově Národním kalendáři v letech 1873-1890. Jde o povídky: Pro statek otcův, Dvorský, Ančár, V nouzi, Bazil, Záliš, Divous, Na hranicích, Bataraška a Dvě matky.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pro statek otcův a jiné povídky z hor. Přihlašte se a napište ho.

Apo73
18.04.2021 2 z 5

Ačkoliv mám pro Jiráska slabost a nerad vidím, když mu někdo ubližuje, tak je jasné, že autor, který za sebou nechal tak rozměrné dílo, nemůže mít všechny své kusy skvostné. Po vynikajícím Temnu, Skalách a Skalácích, skvělých F. L. Věkovi, U nás, Filozofské historii atp. jsem sáhl k jeho povídkám z hor, které vycházely roztroušeně po různých časopisech. Srovnat s předchozími vyjmenovanými díly to samozřejmě nelze. Už jen ta délka je nepatrňoučká, takže Jirásek nestačí rozvinout pořádně žádný motiv. Vypadá to jako takové náčrtky větších věcí, nebo sesbírané střípky z jeho paměti, z jeho studia života v horách - figurují tu svérázné postavy a postavičky (Divous, Ančár), defilují tu různě konfliktní vztahy - zejména mezi bratry (Záliš) nebo mezi chudými a bohatšími statkáři (titulní povídka), všichni řeší samozřejmě lásku, ale také vztah k nadpřirozeným bytostem, tajemství hor. Takže dohromady to vypadá jako takový náčrtník možných linií románů, které Jirásek umí tak skvěle skloubit a "uplést" dohromady. Teprve na těchto drobničkách jsem si uvědomil, jak je Jirásek skvělý epik, když má možnost šíře. Koncentrované miniatury mu moc nejdou.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pro statek otcův a jiné povídky z hor v seznamech

Alois Jirásek
česká, 1851 - 1930