Přehlásky přehled

Přehlásky https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11880/prehlasky-11880.jpg 4 11 11

Básnická sbírka. Šrutovy básně jsou neokázalé, oplývají formální virtuozitou a působivou lyrickou zkratkou, či jinde ironickým šlehem. Jejich působivost je v metafoře, nadhledu, vnímavosti a humoru.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Přehlásky. Přihlašte se a napište ho.

Pablo70
02.11.2023 5 z 5

Když vyšly Přehlásky, bylo básníkovi 27. Hrál si s češtinou. Sbírka je rozdělena do oddílů: Slabiky/ Skloňování/ Názvosloví/ Citoslovce/ Přehláska/ Zpráva/ Totožnost. Některé básně jsou stručné, snad jako hry se slovy. Nejlepší jsou sonety známým básníkům (zřejmě oblíbencům) v části Skloňování. Poezie se snaží být osobní výpovědí o básníkovi.
Páchnu jak ryba, jako host. /Nějak mi umrzlo. Jako kapr /po sklínce vzduchu lapu. /Ne a ne spolknout kost.
Podobných příměrů tu najdeme mnoho. Jak praví básník: Poblíž a nikdy blízko. Daleko a nikdy vzdálen. Vzklíčil jsem stejnou hlízkou./ Padá tu stejný kámen. (Tato báseň je věnována básníku A. Brouskovi.)
Měl talent. A jak pravil Jaroslav Wykrent – Když máš talent, tak se neubráníš...

17 nových eknih zdarma ke stažení

21.12.2020