Pravda o okupaci přehled

Pravda o okupaci
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237517/bmid_pravda-o-okupaci-237517.jpg 4 2 2

Souhrn dění a informace o událostech na území bývalé ČSR v období 1938 - 1945.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pravda o okupaci. Přihlašte se a napište ho.

LordByron
23.10.2023

Ku knižke som sa dostal v podstate náhodou a to cez Macháčkovho Husáka. Václav Kráľ mal byť podľa nej stalinistický autor ktorý Husáka a,, buržoáznych nacionalistov "medzi slovenskými komunistami tvrdo kritizuje z pozícií ultrastalinistu.
Zaujmalo ma to tak som ju pohľadal. Prekvapivo (čo má trochen sklamalo) sa kritike,, buržoáznych nacionalistov" venuje len pár strán a aj z tých dakdo dačo vytrhol(čítal som výtlačok ktorý majú v Bratislavskej mestskej knižnici).
Inak to bola relatívne prekvapivo vcelku prínosná knižka.
Zaujmavé fakty, vtípky z čias okupácie (,, Hácha je prvý prezident druhej republiky dosadeny Treťou Ríšou z rozkazu konferencie 4 mocností ktorý je piatom kolesom u vozu : )a tak. Odznie tu veľa (a je to dobre lebo dnes o tom ani nepočuť) o tom koľko bývalých nacistov pracovalo v 50 rokoch v Západnom Nemecku, na čom všetkom sa podieľal Adenauerov Globke a ako IG Farben financovala Henleinovcov, ako nemecké firmy koristili českú ekonomiku..

jprst
22.09.2016 3 z 5

Slušně zpracovaný přehled událostí v letech 1938 - 1945 jak v Protektorátu, tak i ve Slovenském štátu. Drobnou závadou je záměrné kladení důrazu na zásluhy komunistického odboje, ostatní odbojové činnosti jsou poněkud odsunovány. Ale vzhledem k datu vydání (1962) zřejmě nemohl autor jinak, pokud chtěl, aby jeho dílo vyšlo.

andrea5516
02.07.2015 4 z 5

Knihu vřele doporučuji, shrnuje dění v letech 1938-1945. Zaměřuje se samostatně na Protektorát i na Slovenský štát, okrajově se zmiňuje i o dění ve světě. Jen trochu pozor na náklonnost ke komunistům, podle mého názoru jim připisuje větší vliv (hlavně v odbojových organizacích), než ve skutečnosti měli. Což ale nebylo roku 1962 v Československé socialistické republice žádnou zvláštností (cenzura, důraz na komunistickou minulost).

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pravda o okupaci v seznamech

v dalších seznamech1x