Podzemná železnica přehled

Podzemná železnica https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378287/bmid_podzemna-zeleznica-D8z-378287.jpg 4 229 229

Georgia, polovica 19. storočia. Cora je mladá otrokyňa na bavlníkovej plantáži. Aj medzi svojimi však patrí medzi vyvrheľov. Keďže dospieva a stáva sa ženou, dobre vie, že ju čaká ešte viac utrpenia. A tak keď ju otrok Caesar osloví, aby spolu s ním ušla podzemnou železnicou na sever, Cora sa napokon rozhodne pre tento riskantný krok. Hoci výrazom „podzemná železnica“ sa v dejinách USA tradične označuje sieť tajných ciest a úkrytov pre otrokov na úteku, tu ide o skutočnú koľajovú vlakovú dráhu pod povrchom zeme. Coru čaká strastiplná púť cez jednotlivé štáty a na každej zastávke – podobne ako Gulliver na svojich cestách – prežíva nové dobrodružstvo a stretáva sa s novou podobou sveta. Podzemná železnica je strhujúci román, v ktorom nájdeme brutálny realizmus i poetickú krásu, zúfalstvo aj nádej.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Underground Railroad , 2016

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Podzemná železnica. Přihlašte se a napište ho.

Karcoolka2210
15.05.2024 5 z 5

"Zakaždým, keď sa zaprela do páky, zaťala krompáčom do skaly, buchla kladivom do klinu. Nikdy Royala nepožiadala, aby jej porozprával o mužoch a ženách, ktorí vybudovali podzemnú železnicu. O tých, ktorí vykopávali tony skál a zeminy, lopotili v útrobách zeme, aby sa otroci ako ona dostali na slobodu. O tých, ktorí sa spojili s ďalšími, brali utečencov do svojoch domovov, dávali im jesť, vliekli ich na chrbtoch na sever, zomierali za nich. Prednostovia, sprievodcovia, prívrženci. Čo sa z vás stalo, keď ste dokončili niečo takéto úžasné? Počas budovania ste prešli na druhú stranu. Na jednom konci zostal človek, akým ste boli predtým, kým ste nezišli pod zem, na druhom konci vyšiel na svetlo nový človek. Svet tam hore musí byť obyčajný v porovnaní so zázrakom dolu, so zázrakom, ktorý ste vybudovali vlastným potom a slzami. Tajné víťazstvo nesiete v srdci."

Veľmi silný príbeh. Otroctvo a jeho história, nielen v USA, je jedným z najtemnejších a najhanebnejších období ľudských dejín a ľudstva ako takého. Určite odporúčam, autor má síce svojský štýl písania, ktorý mi miestami trochu prekážal, ale neuberá to na kvalite knihy.

Tesset
28.02.2024 2 z 5

No... ocenění, silné téma, přesah do dalších důležitých aspektů vývoje lidstva a přesto mi kniha vůbec nic neřekla. Za mě strašně nezáživně zpracováno. Myšlenka reálné podzemní železnice geniální, jinak asi nic pozitivního. Žádný šok, prozření ani nic podobného se nekonalo. Osudy postav se mě nijak nedotkly a nezapůsobily. Celé to bylo takové nicneříkající a nevýjimečné. Škoda.

eleryn
25.09.2023 5 z 5

Tak toto byl velmi silný příběh. O to víc z knihy mrazí, když si člověk uvědomí, že takové krutosti se opravdu děly. Celým příběhem prostupuje nenávist lidí k druhým lidem, jen kvůli tomu, že se odlišují. Avšak jsou zde i hodní lidé, kteří neváhají pomoci, i když tím ohrožují sami sebe. Od začátku příběhu si přejete, aby se sny a naděje otroků staly skutečností. Obdivuju, kolik toho Cora ve svém životě zvládla.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (4)

2017 - Pulitzerova cena (Beletrie)
2017 - Arthur C. Clarke Award
2016 - Goodreads Choice Awards (Best Historical Fiction)
2016 - National Book Award (Fiction)

Kniha Podzemná železnica v seznamech

v Právě čtených1x