Plivanec na rozloučenou přehled

Plivanec na rozloučenou https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120138/plivanec-na-rozloucenou-120138.gif 3 20 20

Jen těžko hledat slova, jež by přiblížila takovou míru asociálnosti, takovou absenci soucitu, takové pohrdání vším lidským, takový krutý výsměch, takové šílené rouhačství, takový černý humor, takový luciferský esprit, takovou osobní filozofii, s nimiž jest statečnému čtenáři setkat se a utkat na stránkách tohoto spisu. Kdo je vlastně autorem? Misantrop? Člověk? Nadčlověk? Zvíře? Anarchista, antisemita, fašista, rasista, sexista, sadista, satanista, terorista? Psychopat? Totální šílenec? Nebo snad reinkarnace Ladislava Klímy, či dokonce samého Friedricha Nietzscheho na prahu 3. tisíciletí? „Kromě toho soudím, že lidstvo by mělo být zničeno," říká ve své knize autor, a ať už je kdokoli, vše nasvědčuje tomu, že to myslí smrtelně vážně. Publikace nakladatelství Petrov číslo 343, poslední kniha, kterou nakladatelství vydalo.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Plivanec na rozloučenou. Přihlašte se a napište ho.

NGC6715
22.08.2020 2 z 5

Někde jsem četl, ze Misantrop je autorův pseudonym. Nemyslím si to. Misantrop je postava, kterou autor stvořil, a kterou podle úvodu sám ani nepokládá za příliš inteligentní. Misantrop je syntézou mnohdy protikladných vlastností – je divnou kombinací blba a intelektuála. Celá kniha jsou nahodilé myšlenky, většinou nesmyslné, ale někdy se objeví i něco velmi zajímavého, co se může objevit jen maskováno proudem nesmyslů – jinak by si to nikdo netroufl vyslovit. Navíc i nesmyslné názory mohou vést k zamyšlení. Stejně ale byla velká část knihy celkem nudná. Misantrop je samotář, je proti církvi, státu, davům, rodině… Kritizuje ostatní, mluvit má podle něj cenu jen o velkých věcech a jen, když plánujeme, jak je udělat. Nic z toho ale sám nedokáže, a tak má většinou jen velké plané řeči a chytlavé prázdné fráze (nicméně v tom, že většina lidí často mluví o zbytečnostech s ním souhlasím, a i s některými dalšími věcmi). Kniha vám nedá žádné podstatné informace, žádné návrhy, jen pár námětů k zamyšlení. Je to dekadentní dílo, ukazující úpadek. První část je deník Misantropa. Druhá část jsou jeho úvahy a úvahy o něm. Třetí část je pak básnická sbírka. Knihu mohu doporučit těm, kteří chtějí dávat do diskusí šokující citáty a básničky proti všemu, a bavit se tím, jak se na ně ostatní snaží reagovat. Na knize se mi nelíbí, že svým způsoben zesměšňuje lidi, kteří touží po velkých věcech, ale neví, jak je uskutečnit. Nakonec ještě uvedu několik citátů:

„Tak, jako se dřív budoval socialismus, tak se dnes lidé vrhají na podnikání a hromadění majetku. A to všechno je davová psychóza, s tím nemám nic společného.“
„Opravdu nestojím o styk s lidmi. Neustále tě otravují mluvením a vyžadují, abys také mluvil. Otravují tě kouřením, potem a prdy – a vůbec člověk se před nimi musí mít pořád na pozoru“
„lidé se množí úplně nesmyslně a doplácejí na to“
„život nemá žádný cíl, ten si jen vymýšlejí lidé, kteří by jinak nevěděli, jak vyplnit svůj život“
„budeš nenávidět lidi tak, jako sebe samého“
„člověk je krásný tvor, není-li člověkem“
„co je opravdu svobodné, to není dovoleno“
„lépe spát, než sloužit lidem“

Část básně s názvem Rukojmí:
Přišli jsme na svět jako rukojmí
Serem na to, co se smí a co se nesmí
Jsme rukojmí a chcem se osvobodit
Jsme rukojmí systému a chcem ho zničit
Máme jenom tři možnosti
Dělat dál tyhle blbosti
Zapomenout spolu s chlastem
Nebo sami pohnout prstem
Perou do nás tam i tamti
Všude samí policajti
Ti zmrdi se snad porvat chtěj
a ani o tom nevěděj

Zikus
20.09.2017 5 z 5

Nadčasové veledílo plné myšlenek a názorů, o kterých se nebojím říct, že jsou svou výstižností a trefností až geniální. Autor nekompromisně odhaluje zkaženost lidí a jejich pokřivených postojů ke světu.

horkosladka
13.02.2017 5 z 5

Kontroverzní kniha. S autorem nemusíte ve všem souhlasit, ale kdo někdy pocítil odpor k lidské debilitě, musí se přinejmenším u některých pasáží pobavit. Kniha je navzdory některým extrémním nenávistným výrokům prodchnuta také mnoha filosofickými myšlenkami, které čtenáře nutí se nad sebou a nad lidstvem a jeho morálkou zamyslet. Když jsem knihu četla, užívala jsem si pocit, že ve své alergii na absurditu a přemnoženost lidstva nejsem sama. A čím jsem starší, tím víc autorovi dávám za pravdu.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Plivanec na rozloučenou v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech2x