Písně mravenčí chůvy přehled

Písně mravenčí chůvy https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528906/mid_pisne-mravenci-chuvy-6589ce02cc74d.jpg 4 25 25

Daisy Mrázková se svou tvorbou pro děti stala takřka legendou. Její křehké a přitom dobře srozumitelné a dětem přístupné příběhy o medvědovi Flóře, zajíčku Jácíčkovi nebo malé holčičce z myslivny oslovují již několikátou generaci nejmenších čtenářů. Tentokrát Daisy Mrázková nově ilustrovala verše z šedesátých let. Křehké verše, pozorování přírody očima mravenčí chůvy nejsou žádné snadné veršovánky. Je to krystalická poezie, hledání slov, dívání se. Právě to "dívání se" je pro děti tak podstatné. Zastavit se, dřepnout, lehnout si do trávy, jen tak pozorovat, už není v dnešním světě nic obvyklého. Písně mravenčí chůvy jsou malým zastavením, úlevným vydechnutím a důležitým vyznáním velké české malířky 20. století.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Písně mravenčí chůvy. Přihlašte se a napište ho.

Bonda
15.09.2022 5 z 5

Po přečtení téhle knížky může člověk už jen těžko zažít kdykoliv v budoucnosti v přírodě nudu. Tam, kde je nebe, kameny, písek, rostliny a dokonce možná i hmyz a ptáci, tam je víc než zázračno. "To nebyl zázrak – to byl ledňáček." Objevy, otevírání, čarování. Četba svádí k dramatičtějšímu přednesu nahlas, verše jsou mnohdy výrazně zvukomalebné. Podle mě s přehledem nejlepší sbírka básní pro děti. Rozsahem střídmá a obsahem držící se při zemi (při věcech), a i přesto tak okouzlující.

Semínko

Semínko tajnůstkář
vypadá pěkně kulaté a tuhé
a přitom myslí jen na to
jak by vyrazilo dolů do země
a jak by vyrazilo nahoru do vzduchu
a jak by ukázalo staré barvy a vůně
které pamatuje po své praprabábě
semínko je velký věrný tajnůstkář

Dcerka najčastěji odříkává Zambezi a oblíbila si taky "tu mravenčí báseň".

cteni_z_pudy
02.01.2021 5 z 5

Křehká dojímavá poetika s obrazy jako z galerie. Daisy Mrázková zde svou schopnost vyjádřit pocity uměním dotahuje k dokonalosti.

JaLenka
11.10.2020 3 z 5

Cituji z přebalu, “žádné snadné veršovánky”. Samozřejmě jako vždy u Daisy Mrázkové nádherné ilustrace..

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Písně mravenčí chůvy v seznamech

v dalších seznamech5x