Piknik u cesty přehled

Piknik u cesty
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41676/piknik-u-cesty-41676.jpg 4 1482 1482

„Stalker" — slídič — Roderick Shoehardt je hlavním hrdinou románu, který se odehrává v blízké budoucnosti v nejmenované zemi Severní Ameriky. Objevy tajemných stop po možné návštěvě z vesmíru vyvolávají horečku téměř zlatokopeckou, když se zjistí, že nalezené předměty mají zázračné vlastnosti, na Zemi nevídané. Skrývá se v nich však i smrtelné nebezpečí nejen pro stalkery, ale i pro jejich potomky. V pestrém ději autoři kombinují sci-fi s prvky westernu, pohádky i detektivky a dosahují tím působivého napětí. Příběh má i varovný podtext — upozorňuje na nedomyšlenou činnost lidí, kteří v honbě za ziskem ignorují důsledky svého konání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Piknik u cesty. Přihlašte se a napište ho.

Samu.el
včera 3 z 5

mini Recenzia:
Svetoznámy román z východu, ku ktorému sa roky obozretne približujem ako stalker postupujúci cez pásmo ... Nakoniec som nabral odvahu a zobral preklad z roku 1974 do rúk a začal obracať strany.
Myslím že kniha musela byť originálna a nabitá novými nápadmi vo svojej dobe a svojom prostredí... Vedel by som ju najlepšie prirovnať k tvorbe Philip K. Dicka, ak by namiesto drog siahol na dno fľaše a písal azbukou. Román nám na štyri kapitoly rozpovie príbeh ľudí reagujúcich na návštevu mimozemšťanov, ktorý sa tu len stavili na cigaretu a šli ďalej, bez toho aby mali o nás záujem. Ľudstvo sa spolu s našim hrdinom snaží vyťažiť z toho čo po návšteve zostalo.

Dielo by sa dalo destilovať do pár kľúčových tém, no z pohľadu dnešného čitateľa by som sa už príliš nezaoberal tým kto, čo, alebo kde. Dnes už sa dvojrozmerný, hulvátsky, alkoholici za hrdinov moc nenosia ... Odpoveďou na čo, je "zamestnanie" stalker, alebo tiež po nociach sa plížiaci zlodej, ktorý chodí do pásma zbierať artefakty. Náš hrdina by mal vynikať v tejto forme obživy, ale nikdy sa nedozvieme ako. Miesto kde, čiže pásmo je popísané menej než nedostatočne, spolu so všetkými fenoménmi, ktoré sa v ňom nachádzajú. Tvoria iba akúsi kulisu, ktorá sa zdá, že okrem prekážky pre hrdinu je úplne bez autorského zámeru.
Viac krát som mal v románe pocit, že obživa stalkera je v knihe len preto aby mal hrdina v čom vynikať a zároveň pásmo len preto aby mohla existovať táto obživa, ale obsahovo… Oboje je v knihe nedostatočne rozvedené a pôsobí trochu samoúčelne.

Skutočne zaujímavé témy, ktoré si aj dnes vieme v románe užiť sú práve tie, ktoré ho robia stále jedinečným. Dneska si čitateľ môže vybrať knihu o prvom kontakte z celého spektra publikácií, ale knihu o prvom nekontakte ? Návšteva, ktorej ľudstvo nestojí za pozornosť? Alebo si ani nevšimla, že tu vôbec sme? V knihe sovietom vykreslený život na západe pôsobí naozaj nepríťažliví. V atmosfére knihy je naša ľudská malosť, túžby, pudy a hrubosť vykreslená tak ako to dokáže len dobový autor z východu. Som presvedčený, že pod povrchom sa skrýva silná metafora a posolstvo. Škoda, že nedostala viac priestoru… Pár pseudo siláckych rečí o chuti na fľašku by som pre ňu v knihe bez váhania obetoval.

Záver:
Hoci celý Piknik u cesty pôsobí ako nekonzistentný prvý nástrel pred korekciou, z ktorého malo vzniknúť obsiahlejšie dielo (čo môže byť aj pravda), snaží sa povedať príliš veľa na pár stranách a často na úkor prázdnych rečí strácame podstatu, myslím že stále stojí za prečítanie. Keď už pre nič iné tak pre dobovú atmosféru, pohľad na ľudstvo očami mimozemšťanov z východu, a dodnes jedinečný prvý nekontakt. Za mňa aj napriek tomu, že román nestarne do krásy ešte stále 3 červené hviezdy. ***

Mooneylan
02.05.2024 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla někdy před sedmi lety a nyní jsem se do ní zaposlouchala jako do audioknihy. Neztrácí nic ze své aktuálnosti i nadčasovosti. Jen mě pokaždé zamrzí, že ze světa Stalkera nemáme víc. Potřebovala bych víc Zrzkových příběhů.

Luigi1
23.03.2024 5 z 5

Tato kniha nestrácí na dratičnosti

Knižní novinky (17. týden)

25.04.2021

Zemřel Boris Strugackij, ruský představitel sci-fi literatury

19.11.2012

Kniha Piknik u cesty v seznamech

v Právě čtených18x
v Přečtených2 000x