Piata loď přehled

Piata loď
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331639/bmid_piata-lod-ZsJ-331639.jpg 4 95 95

Hra na rodinu, ktorá navždy zmení životy detí. Príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie, ako doma. Román o tom, ako veľmi odlišný je detský a dospelácky svet. Špeciálna edícia jedného z najúspešnejších slovenských románov posledných rokov, ktorý sa stal predlohou rovnomenného celovečerného filmu režisérky Ivety Grófovej (2017). Jarka prežíva svoje detstvo v nestabilnom rodinnom ženskom trojuholníku spolu s matkou Luciou a starou mamou Irenou. Svoju mamu nesmie volať mama a svoju starú matku babka. Neustále sťahovania z jedného cudzieho bytu do druhého strieda sídlisková nuda, čakanie na Luciu a úteky do starej opustenej záhrady. Hľadá lásku medzi Luciiným nezáujmom a depresiami a nezdá sa jej zvláštne, keď sa nešťastnou náhodou sama na krátku chvíľu stane matkou dvom batoľatám. Román Piata loď získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocnenie Anasoft litera.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Piata loď. Přihlašte se a napište ho.

Romalu
12.07.2022 5 z 5

Tak krásně a citlivě napsaná kniha! Jsem ráda, že jsem tuto autorku objevila.

Teraesa
21.05.2022 5 z 5

"S pomenovaným strachom sa bojuje jednoduchšie, s každým slovom strach bledne."

"Neľutovala som nikdy to, čo som spravila, ale to, čo som neurobila. To, na čo som nenabrala odvahu."

Skjaninka
03.04.2021 5 z 5

Toto bolelo. Veľmi.

Jednohubka na dlhší večer, ale mozgové závity potrápi ešte niekoľko dní. Kompaníkova ju napísala skvelo, nie je čo vytknúť.

Pojem detstvo zahrňuje, alebo by malo zahrňovať za normálnych podmienok niečo, na čo v dospelosti, nostalgicky a s úsmevom môžeme spomínať. Piata loď vás vyplaví z tejto ilúzie a ukáže pravý opak.

Jediné ma mrzí, že knihu som nečítala v originálnom slovenskom jazyku. Dostala sa mi do rúk v českom preklade. Ak narazím na slovenskú verziu, prečítam si ju ešte raz.

"Hledám pátou loď, která by byla opravdu prázdná, loďku připravenou pro mě s kabinkou opatřenou dveřmi a petlicí, do které pasuje klíč od zahradní branky. Pátá loď se ale v tomto snu neplaví."

Pátá loď právě připlouvá do kin

04.04.2017

Ocenění knihy (1)