Pátý elefant přehled

Pátý elefant https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533804/bmid_paty-elefant-65e9a74f3efad.jpg 5 959 959

Není žádným tajemstvím, že Zeměplocha spočívá na hřbetech čtveřice slonů nevšedních rozměrů – a ke všemu jsou to chobotnatci mimořádně trpěliví, vezme-li se v potaz, co všechno mají na hrbu. Stará trpasličí legenda se však zmiňuje ještě o Pátém elefantovi, jenž měl za pradávných časů spadnout kamsi na území dnešního Überwaldu. Nicméně lorda Vetinariho víc než tyhle pověsti zajímají bohaté zásoby tuku, které se v oné bohem zapomenuté divočině nacházejí, ať už se vzaly, kde se vzaly. Proto s náramným zaujetím sleduje blížící se volbu Dolního krále: událost životně důležitou i pro budoucí prosperitu Ankh-Morporku, z něhož se mezitím stalo největší město trpaslíků za hranicemi jejich původní domoviny. Rozhodně by se tedy hodilo mít přímo na místě svého člověka – tak proč neudělat ze sira Samuela Elánia, vévody z Ankhu a velitele Městské hlídky, ankh-morporského velvyslance v Überwaldu! A zatímco zde bude dotyčný s pečlivě sestaveným (rozuměj: rasově vyváženým) oddílem čelit zpátečnickým trpaslíkům, povýšeneckým upírům i násilnickým vlkodlakům, čeká jeho milovanou hlídku pod velením novopečeného kapitána Tračníka pozvolný rozklad... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

The Fifth Elephant , 1999

Interpreti: Jan Zadražil

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pátý elefant. Přihlašte se a napište ho.

kuruteku
21.05.2024 5 z 5

Jak já to miluji. Slovní humor s pingpongovými výměnami i mezi překladatelem a autorem. A zároveň ta druhá vrstva, kterou kdysi Elánius nazval "Kdo hlídá hlídače?". A třetí vrstva s moderností, kde se snoubí provokace s rozumem (moment, kdy si Pleskot vezme méně provokativní oblečení a král přijde s coming outem). A do toho machinace upírů, ctižádostivost vlkodlaků, chytrost Navážky a bezelstnost Karotky (jak já toho chlapa obdivuji). Škoda, že další knihy už nevzniknou, ale v těch existujících se dá mnohé najít i při dalším čtení. Jenom mám otázku: kradl Tračníkovi někdo cukr nebo prostě jen neuměl počítat? Kloním se k druhé možnosti.

Johannus
15.05.2024 5 z 5

Za mě nejlepší (zatím) kniha z linie Hlídky. Tračník, Gaspoda a Sybila byli skvělí, jeho excelence Elánius drsný, Karotka vůdčí a Igorové úslužní...

Perkonamel
23.04.2024 4 z 5

Celkem povedená zeměplocha. Bohužel jsem už od vnímal, jakoby knihu překládal někdo jiný, než pan Kantůrek. Jednou za čas mi některé z vět nedávaly smysl, musel jsem jej číst několikrát, a třeba ani v kontextu nepochopil. Díky toho a nakonec i kvůli příběhu dávám 70 %

"Dělá tyhlety gumové ochrany, sire, reservatýry."
"Aha. Preservativy."
"Spousta lidí s takovými věcmi nesouhlasí, sire."
"Ano, já vím."
Tračník se zase narovnal do pozoru. "Co se mě týka, nepovažuju to za normální. Je to proti přirozenému běhu věcí."
Vetinari vypadal užasle. "Takže vy svou potravu konzumujete syrovou a spíte na stromě?"

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pátý elefant v seznamech

v Právě čtených6x