Passionál přehled

Passionál https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238218/bmid_passional-661167749996f.png 4 17 17

Výbor z veršů německého básníka, ústřední postavy německé literatury po smrti Goethově. Verše "o trpitelích a vyděděncích, o mrtvých a umírajících", které vybral překladatel před padesáti lety z různých oddílů posledních sbírek a z pozůstalosti, vznikaly v posledních letech Heinova života. Představují básníka připojujícího se k mohutnému podzemnímu hlasu nové společenské třídy a proklínajícího boha, krále i prolhanou vlast, autora toužícího po smyslových prožitcích života. Doslov napsal Miloš Pohorský. 22-071-75... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Passionál. Přihlašte se a napište ho.

eraserhead
02.09.2020 4 z 5

Výborný básnický výběr zajímavého autora. Výbor obsahuje básně vážné (BĚH SVĚTA), veselé (BERLÍNSKÁ LEGENDA, DOBRÁ RADA), pravdivé (POTULNÉ KRYSY), nádherně poetické (PÍSEŇ PÍSNÍ) i misantropicky potěšitelné (POSLEDNÍ VŮLE). Opravdu pestrý výběr stylů i obsahů. Radost číst.

JulianaH.
30.12.2019 5 z 5

Četla jsem patnáctiletá. Cituji svůj tehdejší čtenářský deník (a prosím za prominutí patosu a archaického vyjadřování, ale to byl můj tehdejší sloh):

Začátek března 2013
„Nad Heinem jsem seděla dlouho do noci, nemohouc se od něho odtrhnout, a ubdělýma očima jsem hltala řádky. Ta chvíle byla nadána zvláštním kouzlem; kolem noc, z níž lampička vykrajovala ostrůvek života, a u ní jsem se osamoceně choulila já, student, s útlým svazkem.
Největší kouzlo měl však Heine sám. Bylo v něm cosi živelného, co se vypalovalo do mozku, co plálo, co sebe sama stravovalo. Pod tímto dojmem jsem také napsala: Heine pálí, Heine řeže, Heine je malá lidská gehenna. Jsem plně přesvědčená, že Heinova krutost, cynismus a jízlivost ho nepálily o nic méně než ty, jimž byly adresovány.
Nejlépe to vystihuje jeho epitaf, který je paradoxně podvržený:
HIER LIEGEN MEINE GEBEINE.
WENN WÄREN SIE NUR DEINE!
HEINE"

lampernaqui
16.03.2016 1 z 5

Bohužek další básnická sbírka v edici Světová četba a znovu mě básně Otokara Fischera na motivy Heineho (ano, takhle to beru) nebraly.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Passionál v seznamech

německá poezie