Pamatuj na smrt přehled

Pamatuj na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537688/bmid_pamatuj-na-smrt-663497f26fa5e.jpg 4 476 476

Pamatuj na smrt série

Středoškoláci Adam a Martin vyrůstali u prarodičů v Praze. Teď se ale stěhují na maloměsto, k otci kriminalistovi, který o ně léta nejevil zájem. Cestu si k němu hledají jen těžko, a navíc si musí zvykat na novou školu, a ne vždy kamarádské spolužáky. Než se ale kluci stihnou trochu zabydlet, městem otřese starý zločin, na který se málem zapomnělo – v lese najdou tělo roky pohřešované dívky Sáry. Další vražda na sebe nenechá dlouho čekat a co hůř, s tou první zcela očividně souvisí. Mezi lidmi v městečku propuká nervozita a strach a Adam, kterému okolnosti případu nedají spát, se vrhá do vyšetřování na vlastní pěst. Je totiž více než jasné, že vrahem je někdo, koho zná … Citace: Pár metrů od příjezdové cesty stál policejní vůz, který ozařovala pouliční lampa. Seděl v něm policista, který je měl hlídat. Vždycky jí říkal uctivě paninko. Zaklepala na skleněné okýnko. Žádná reakce. Odlesk pouliční lampy odhalil nehybnou siluetu zhroucené postavy. A sklo bylo plné tmavých stříkanců. Policistův obličej byl obrácený směrem k oknu. Bledá, zkrvavená tvář spočívala na volantu. Týl už neexistoval, pod vlasy se skrývala jen mokvající změť růžové, šedé a bílé. Tady už není co hlídat, paninko. ALEŠ NOVOTNÝ (*1990) se narodil ve Valticích na jižní Moravě. Vystudoval Střední školu pro knihkupce a nakladatelské pracovníky v Brně a později i obor geologie na Masarykově univerzitě. Psaní se věnuje od svých třinácti let a svou první „knihu“ napsal o rok později. Tehdy se jednalo o fantasy příběh pro děti. Dnes má ale v oblibě zejména kriminálky, horory a thrillery. Je velkým fanouškem Gillian Flynnové, Anthonyho Horowitze, R. L. Stina a J. K. Rowlingové. Pamatuj na smrt je jeho debutovým románem pro mládež. PETR NESKUSIL (*1991) je český dabér a herec. Na svém kontě má mnoho větších i menších rolí. Mezi jeho nejvýznamnější dabované postavy patří například Howard ze seriálu Teorie velkého třesku nebo Peeta v sérii Hunger Games. Namluvil ale také hrdiny ve filmech Úsvit planety opic, Hobit či Pí a jeho život. Audiokniha: Aleš Novotný: Pamatuj na smrt | Čte Petr Neskusil | Režie a zvuk Daniel Tůma | Mix a mastering Tomáš Nykl | Hudba Karpof Brothers | Natočeno ve studiu KARPOFON (AudioStory)| Grafiku podle knižní předlohy adaptovala Jana Rybová | Produkce AudioStory | Supervize Alena Brožová | Vydala Euromedia Group, a. s. – Témbr, v dubnu 2023 Nahrávka vznikla podle knihy: PAMATUJ NA SMRT © Aleš Novotný, 2019 | Cover Illustration © Kateřina Brabcová, 2019 | All rights reserved | Vydala Euromedia Group, a. s., v edici YOLI v roce 2019... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pamatuj na smrt. Přihlašte se a napište ho.

denoush
13.05.2024 4 z 5

Kniha se mi dost dlouho válela v knihovně, protože jsem se bál toho, že je to Young adult. Ale musím říct, že se mi to četlo dobře. Až na retrospektivní pasáže, které mě zase tak nebavily a některé mi přišly až zbytečné.
Ale ve výsledku to bylo moc fajn a trnul jsem, kdo je vrah. Stejně jako policie jsem neměl nejmenší tušení.

Ristridin
11.05.2024 3 z 5

Chtěl jsem dát 3/5, ale musím ocenit vykreslení postav a jejich uvažování a i to, že autor umí psát a používá hezký jazyk.
Co mi ale právě vadilo… Krom již mrtvé asociální Sáry snad všechny děti v příběhu aktivně a bezhlavě chlastaly, 15letý Martin dokonce první ligu. Nevím, jaké dětství autor zažil, ale psát v takovém stylu knihu pro mladistvé (!) a tvářit se, že je to normál, mi přijde trochu mimo. Ale tak dejme tomu. Málem jsem ovšem přestal číst, když je zde (opět - v knize pro mladistvé) fakt divně popsaná sexuální scéna hlavní postavy, 16letého kluka. Ech, a ty výrazy jako třeba ptáček zpěváček… Scéna OK, v 16 už nic špatného, ale dalo se to napsat nějak intimněji a citlivě, tohle bylo fuj. Strašně to zkazilo dojem z knihy, vždyť to není primárně thriller/detektivka pro dospělé.
Když to teď tak popisuju, tak se vracím zpětně k názoru, že 3/5 bude adekvátní.
Věřím, že vytčené bylo způsobeno tím, že se jednalo o autorovu prvotinu. Zajímají mě další knihy a snad se tam tyhle zbytečnosti už dále neobjevují.
(Závěrem, většinou mě nikdy u detektivky ani náhodou neosvítí, kdo je vrah, ale tady jsem to překvapivě tušil už od 50. stránky, to jsem teda zíral)

marketa1860
15.02.2024 3 z 5

Nejprve mě zaujala obálka v knihovně, tak jsem si knihu půjčila, i když není úplně pro mou věkovou kategorii. A byla jsem příjemně překvapená. Nesmírně bohatý jazyk autora, zápletka, rozuzlení, bylo to napínavé. Místy přitažené za vlasy, ale chápu, že dnešní generace je někde jinde, než jsme byli my:-)
První setkání s autorem, ale určitě ne poslední.

Knižní novinky (45. týden)

03.11.2019

Knižní novinky (44. týden)

27.10.2019

Před válkou chceme být všichni hrdinové, ale po válce toužíme být jen obyčejné lidské bytosti.

Někdy je těžké oddělit pravdu od lži, obě se totiž umí tvářit stejně. A když člověk lže, musí být opatrný, protože někdo té lži může uvěřit, využít ji a proměnit ji tak ve skutečnost.

Protože s rodinou jsou smutek, strach a bolest pouhými slovy, výplody naší fantazie. Uvědomil jsem si, že nic důležitějšího než rodina neexistuje. Nic důležitějšího tento svět nestvořil. Nic...

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Pamatuj na smrt v seznamech

v Právě čtených5x
v dalších seznamech7x