Ohnivá brána přehled

Ohnivá brána
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537360/bmid_ohniva-brana-662f8c85ee2d5.jpg 5 182 182

Vojska perské říše krále Xerxa vtrhla do Řecka. V průsmyku v Thermopylách se jim postavil vybraný sbor tří set Sparťanů s nadějí, že v tomto místě se podaří alespoň několik dní zadržet lavinu dobyvatelů. Sparťané a jejich spojenci nakonec zadržovali útočníky sedm dnů, tak dlouho, až dle řeckého historika Herodota jejich zbraně v tom masakru vzaly za své a oni bojovali „holýma rukama a zuby“, dokud nepodlehli. Příběh je vyprávěn jediným přeživším bojovníkem z řecké armády, mužem jménem Xeones, který líčí perskému králi Xerxovi nejen samotnou bitvu, ale i příběh svého života, jak se dostal coby sirotek bez budoucnosti do Sparty a jaké události vedly k tomu, že došel skrze spartskou nemilosrdnou výchovu a výcvik až na konec své cesty, k Ohnivé bráně. V Thermopylách se dochovaly dva pomníky. Moderní je věnován spartskému králi Leonidovi, který zde padl, a jsou na něm vytesána dvě slova, jimiž Leonidas odpověděl na požadavek perského krále, aby sparťané složili zbraně. Řekl „Molon labe“, což znamená „Přijďte si pro ně“ Druhý pomník je starodávný, tvoří jej balvan s vyrytými verši básníka Simonida. Je to snad nejslavnější epitaf, složený k poctě válečníků: „Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.“... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: audiokniha , Audiotéka

Gates of Fire: An Epic Novel of the Battle of Thermopylae , 1998

Interpreti: Marek Holý , Martin Myšička

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ohnivá brána. Přihlašte se a napište ho.

toni-az
06.08.2023 3 z 5

Neměl jsem moc velká očekávání, ale stejně mě to zklamalo. Nějak mi moc nesedla ta forma a používání soudobých přirovnání a výrazů. Ale pokud je to historicky věrné, tak jsem se aspoň něco nového přiučil. Třeba že jich nebylo 300, ale přes 4000...

Ten dril a taktika mi nicméně připadá úplně stejný jako v sérii Cato o Římanech.

Audiokniha průměr. Marek Holý jako obvykle komolí slova, režie se nějak přespříliš rozohnila s hudbou.

Boby17
08.06.2023 4 z 5

Literární zpracování slavné bitvy u Thermopyl mě zaujalo, ale všechny hvězdy vyprávění dát nemohu. Nejprve klady: dozvěděl jsem se hodně o vnitřním fungování slavného městského státu a o vojenském výcviku Sparťanů, o samotné vícedenní bitvě i o (mně dříve neznámé) účasti řeckých spojenců. Největší nedostatek knihy vidím v užívání metrických jednotek (tento systém byl zaveden až na konci 19. století) a ve velkém množství soudobých výrazů, které starověká společnost jistě neznala. To bylo z mého pohledu hodně nepatřičné, jen nevím, nakolik jde o nedostatek na straně autora, nebo zda za to může překladatel. Také nějaká mapka pro lepší orientaci by se hodila. Celkově knížku hodnotím 3,8, takže matematicky zaokrouhluji na čtyři celé.

chomic_pisek
03.06.2023 5 z 5

Bratrstvo neohrožených po spartsku. Psát něco víc nemá cenu. Snad jen, že hudbou podbarvená verze od Audiotéky tomu dala další rozměr a zasloužila by vlastní bonusovou *.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Ohnivá brána v seznamech

v Právě čtených4x