Odtajnené trezory slov III přehled

Odtajnené trezory slov III
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122446/bmid_odtajnene-trezory-slov-iii-Gac-122446.jpg 5 3 3

V treťom zväzku autor vysvetluje pôvod jednotlových slovenských názvov / miest, obcí, riek, vrchov, osobných mien, vecí, zvierat , činností / . Pri ich výklade vychádza z rozsiahlych poznatkov z vývinu jazykov .....

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Odtajnené trezory slov III. Přihlašte se a napište ho.

Fridrich13
26.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Význam knihy je občas dobre dokázať krátkym úryvkom z nej:

Strana 113:
Pre staršiu slavistiku bolo typické, že takým slovenským slovám a zemepisným názvom, ktoré podľa vtedajších jazykovedných poznatkov neboli etymologicky priezračné, pripisovala cudzí, napr. keltský, germánsky, ilýrsky a iný pôvod. Nitre sa pripisoval germánsky pôvod, podobne ako Váhu, Ipľu ilýrsky pôvod. Popradu predslovanský bez bližšieho určenia.

Ivan53
23.12.2023 5 z 5

O vývoji názvu nášho národa (Sloveni, Slováci... tzv. Slovania či Slovieni), o vývoji názvu nášho južného suseda či mesta Nitrava. Táto kniha nemá na Slovensku obdoby. Prostredníctvom jazyka si čitateľ ozrejmí mnohé zákutia našich dejín. Vrelo odporúčam.

Uroborus
11.03.2018 5 z 5

Všetky tri diely sú veľmi zaujímavým čítaním, ak niečo konkrétne vyhľadávate. Dnes sú takpovediac nezohnateľné! Utkvelo mi tiež v pamäti, že Maďari majú množstvo výrazov, prevzatých z nášho jazyka a tvrdohlavo sa tomu bránia, je to pre nich neprípustné... No čo na to povedať?

Zatím zde není žádná související novinka.

Nechápem, prečo naši lingvisti v Jazykovednom ústave Ľ. Štúra ani slovakisti na univerzitách nebojujú verejne proti nepotrebnému mixovaniu slovenčiny. Boja sa? Ale kto sa bojí, nemal by robiť vedu. Francúzski ani nemeckí lingvisti sa neboja. Môžu byť príkladom.

Kniha Odtajnené trezory slov III v seznamech