Odhalený vesmír přehled

Odhalený vesmír https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526526/bmid_odhaleny-vesmir-655739df27db4.jpg 4 136 136

Odhalený vesmír série

Před milionem let vymazala erupce hvězdy Delty Pavonis civilizaci ptakoještěrů z mapy Galaxie. Jejich planetu kolonizují ve 26. století lidé, kteří díky relativistickým motorům Spojených úspěšně pronikají do vesmíru. Odhalený vesmír nabízí příběh plný vražedných intrik a tajných úkolů, hraje se o existenci planet, ale i celého lidstva. Miliardu let stará věštba svede na palubu mezihvězdného korábu Nostalgie po nekonečnu trojici hrdinů rozhodnutých dosáhnout svých cílů za každou cenu Spřádají plány v plánech, čelí tavomoru, šílenství, elektronickým bytostem i prastarým zbraním, které likvidují sebemenší projev inteligentního života. Strhující vesmírná opera plná neuvěřitelných archeologických nálezů, politických převratů, nebezpečných výprav a nečekaných zvratů stojí na moderních astrofyzikálních základech a nabízí jednu z možných odpovědí na otázku, proč je vesmír – kromě nás – tak prázdný.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Revelation Space , 2000

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Odhalený vesmír. Přihlašte se a napište ho.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Velice dobrá space opera. Odhalený vesmír je pro mne první sekání s Alastairem Reynoldsem a nutno říct, že proběhlo úspěšně.
Velmi se mi líbil poněkud ponurejší styl vykreslení budoucnosti, kdy se rozhodně nejedná o žádnou technologickou utopii, kde by vše bylo zalité sluncem. Spíše naopak. I volba hlavních protagonistů tomu plně odpovídá, protože do jednoho jsou to prolhaní zmetci. Oceňuji autorovu schopnost pracovat s různými koncepty a situacemi v mezích hard sci fi, bylo vidět, že o tématech, kterých se dotýká hodně ví. Ať už se jedná o astrofyziku, kybernetiku nebo jiné disciplíny.
Skvělé bylo také zpracování zápletky, kdy je prakticky po celou dobu přítomna nějaká záhada. Jejich postupné odhalování je dávkováno s citem a dokáže tak vytvářet velmi zajímavé zvraty.
Jako v klasických space operách se zde setkáváme s různými frakcemi, které maji rozličné a často protichůdné zájmy. Některé části příběhu mají i silně detektivní nádech. Co mi úplně nesedělo bylo příliš prudké vhození do vody, kdy prvních několik desítek procent knihy jsem trochu tápal, kdo je kdo a jaké má cíle. Také jsem si všimnul několika pasáží, kdy se napínavý a akční děj zcela zbytečně přerušil kvůli nějakému vysvětlování.
Ačkoliv kniha moc hezky graduje a nabývá na epičnosti tím víc, čím víc se čtenář dozvídá, měl jsem trochu pocit, že v závěru si autor ukousnul až příliš velké sousto a mohl zůstat malinko více při zemi. Každopádně jde o moc povedenou knihu a do světa, který autor stvořil se velmi rád vrátím i s další publikací. Celkově hodnotím 4/5, přičemž je určitě blíž nahoru, než dolů.

CuPe77
13.04.2022 4 z 5

Tato kniha je opravdu dlouhá, nikoliv počtem stránek, ale tím, že se vše "načítá". Načítají se informace a stále se "NIC" neděje. Konec knihy dostává spád.
Je to dobré, prostě jen delší předehra.
4 - 4,5

ludek.n
26.11.2021 4 z 5

Odhalený vesmír Alastaira Reynoldse je velkolepě rozvržená space opera, toho nejklasičtějšího stylu. Ničím se tady našetří: inteligencí, proprietami, artefakty, záhadami, vzrušujícími momenty, civilizacemi a ani časem (miliarda let sem nebo tam). Na úplném začátku jsem měl pocit, že se toho na mě hrne až příliš - Ultrové, Amaranti, Zahalení, do toho skoky v řádech desítek let, Obroda v soustavě Delta Pavonis, Žlutozem v Epsilon Eridani, Lascailleův záhal v sektoru Tau Ceti a samozřejmě všechno mezi tím, staré události, nové události - chvíli mi z toho šla hlava kolem. Jenže nebyl by to Reynolds, aby to neměl pod čepicí krásně srovnané. Brzy se totiž z toho mohutného toku informací začala klubat ostře vyrýsovaná struktura, která se s každou další otočenou stránkou stávala stále uspořádanější a přehlednější. Jako bych byl hozen do vody a z nezbytnosti se naučil plavat. A co víc, začal jsem si to užívat, cákat, potápět se a řádit na vodních lyžích. Vyprávění totiž nabralo na obrátkách. Ale protože se jedná o román, rozdělený na dva díly, bylo jasné, že na konci knihy se žádné vyvrcholení konat nebude. Zato očekávání… ta jsou vysoká.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Odhalený vesmír v seznamech

v Právě čtených4x