Od stromu k labyrintu: Historické studie o znaku a interpretace přehled

Od stromu k labyrintu: Historické studie o znaku a interpretace
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151517/od-stromu-k-labyrintu-151517.jpg 5 12 12

V této knize předkládá Umberto Eco své studie o historii znakových teorií. Popisuje dva modely encyklopedického poznání, z nichž jeden vychází z ideje stromu (systematického větvení pojmů) a druhý z ideje labyrintu. V dalších kapitolách pak hledá sémiotickou reflexi ve filozofických systémech od Platóna a Aristotela přes Tomáše Akvinského či Viléma Ockhama ke Kantovi, ale nemenší pozornost věnuje rétorickým spisům (například barokním výkladům o metafoře) či kabalisticky založenému učení o „kombinatorickém umění“ (Raymondovi Lullovi a Picovidella Mirandola). Tato materiálově mimořádně bohatá kniha shrnuje Ecovy různorodé výzkumy z posledních desetiletí, autor jí však dokázal vtisknout přehlednou monografickou podobu.... celý text

Literatura naučná O literatuře
Vydáno: ekniha , Argo

Dall´albero al labirinto: studi storici sul segno e l´interpretazione , 2007

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Od stromu k labyrintu: Historické studie o znaku a interpretace. Přihlašte se a napište ho.

PMR
21.03.2013 4 z 5

Zajímavé nahlédnutí do Ecovy kuchyně.
V standardnějších esejích - například té o Kantovi, ... - má autor krásné postřehy.
Jeden za všechny: Moderní vědec se snaží racionálně vysvětlit svět, v jehož racionální strukturu vůbec nevěří ...
V jiných esejích se bohužel Eco ukazuje jako mistr nepřiměřených metod: například řešit prosté kombinatorické úlohy odkazy na kdovíjakého kabalistu mi nepřijde úplně normální :-)

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Od stromu k labyrintu: Historické studie o znaku a interpretace v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech1x