Objavné cesty staroveku přehled

Objavné cesty staroveku
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354021/bmid_objavne-cesty-staroveku-AYk-354021.jpg 4 7 7

Atlantída, Thule, Karpaty či Británia? Ako vznikli tieto pojmy, ktoré pravidelne používame? Prečo človek odpradávna hľadal na západe krajinu blažených alebo ako vznikla naša predstava o jednorožcovi? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá vôbec prvá kniha v slovenskom prostredí, ktorej zámerom bolo vyrozprávať príbehy starovekých objaviteľov. Objavné cesty staroveku prevádzajú dobrodružstvami Egypťanov, Feničanov, Grékov a Rimanov plaviacich sa či pochodujúcich oceánmi a púšťami, a na pozadí týchto ciest vykresľujú fascinujúci príbeh toho, ako sa starovekému človeku rozrastal svet pred očami, ako sa poznatky o Stredomorí postupne premenili na predstavu o zemskej pevnine tiahnucej sa od západnej Afriky až po Čínu. Knihu dopĺňa cenný a u nás vôbec prvý preklad Pseudo-Skylakovho periplu do slovenčiny.... celý text

Literatura faktu Literatura naučná Historie
Vydáno: , Perfekt

Objavné cesty staroveku , 2017

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Objavné cesty staroveku. Přihlašte se a napište ho.

Egertová
09.11.2020 5 z 5

Poutavé, hezky napsané.

yerry
26.06.2020 3 z 5

Tématicky zameraná kniha o objavných cestách staroveku neprináša síce žiadne objavné informácie ale ako celok ujde. Autor tu opisuje už známe deje z pohľadu tradičných veľkých národov z obdobia 3. tisícročia p.n.l. počnúc a 4. storočím končiac. Teda obmedzuje sa tu na Feničanov, Egypťanov, Peržanov, Grékov, Rimanov a okrajovo spomenie aj Číňanov. Do neprebádaných a nejednoznačných období (napr. Sumeri a pod.) jednoducho nejde.

Veľmi sa tomu nedivím, keďže knihu podporil Fond na podporu umenia. Nejaké konšpiračné teórie, záhady, prípadne vlastné originálne autorove myšlienky tu teda nehrozia. Najväčším prínosom knihy je v závere po prvýkrát zverejnený Pavlom Valachovičom zo starogréčtiny do slovenčiny preložený a poznámkami autora doplnený kompletný Pseudo-Skylakov periplus. Je v ňom úctyhodný výčet a popis území a národov vtedy známej Ekumeny.

Kniha napriek tomu, že mohla byť písaná pútavejšou formou je pomerne dobrá a to aj z dôvodu, že v súčasnosti v slovenčine veľa podobných publikácií nevychádza...

Igor1311
22.01.2020 4 z 5

V našom prostredí vychádza pomerne málo kníh s tematikou staroveku či antiky /zlaté Zamarovského časy sú beznádejne preč/. Preto môžeme byť o to radi, keď čosi také vyjde. v Habajových Objavných cestách - ktoré sem tematicky môžeme zaradiť - sa nejedná o bezduché opisy ciest, zoznamuje nás aj so zvykmi etník, ich životným štýlom a v neposlednom rade historickou geografiou. Všetci vieme, že ľudia od nepamäti cestovali a spoznávali nové zákutia. V Objavných cestách staroveku sa oboznámime s dovtedy známym celým svetom, spoznáme nové národy, pohnútky cestovateľov, ich prípravy, strasti a radosti.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Objavné cesty staroveku v seznamech