O rodičích a dětech přehled

O rodičích a dětech https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77568/bmid_o-rodicich-a-detech-8E7-77568.jpeg 4 305 305

Román-dialog; historie jedné procházky otce a syna, na níž se představí vztahy těchto dvou dospělých mužů nejen k sobě navzájem. Během procházky z pražské Zoologické zahrady do nedaleké hospody, na níž se jednoho odpoledne vydává vypravěč se svým otcem, se ve zdánlivých banalitách, svěřovaných příbězích ze života, vzpomínkách na dětství i víceméně hospodských řečech odhalují jejich osudy i historie jejich vztahu. Dospělost jako přebírání odpovědnosti nejen za sebe, svůj osud a za to, co dělám, ale i za druhé a konečně i za svého stárnoucího otce – tak vypravěč vnímá daný okamžik a situaci, aniž by však byl jakkoli sentimentální. Zůstává v rovině zdánlivě nevážného, nikterak hlubokomyslného a skvěle živě vedeného dialogu (i vnitřního)a krátkých vypointovaných příběhů a řeší přitom jaksi mimochodem, bez patosu, s civilností danou vnitřním ostychem, základní existenciální otázky muže na půli cesty. Autor opět mistrně používá dokonale transkribovanou, vyposlouchanou pražštinu i důvěrně známé pražské prostředí, opět je to ale jen prostředek hlubšího sdělení. Kniha získala cenu Magnesia Litera, Literu za prózu.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize O rodičích a dětech. Přihlašte se a napište ho.

Gabi13
08.02.2024 4 z 5

Prostě normální život. Je v tom spousta moudrosti a současně vidím běžný život otce a syna. Ráda jsem si přečetla. Film jsem neviděla.

ZuzziŠ
17.10.2023 3 z 5

Jako proč?

Vcelar1980
10.07.2023 5 z 5

Prostě z nějakého důvodu je to srdcovka. Příběh krásně pluje Prahou, čtivé, v podstatě jednoduché vyprávění, Balkán, vždy když si dám tuto knížku jako jednohubku, přenese mě to zpět v čase, vzpomenu si na vlastního tátu, projdu si v duchu místa, která už třeba ani nejsou a je mi dobře. Proto 5 hvězd.

17 nových eknih zdarma ke stažení

27.09.2021

Ocenění knihy (1)

2003 - Magnesia Litera (Litera za prózu)

Kniha O rodičích a dětech v seznamech

v dalších seznamech8x