Nezvaný host přehled

Nezvaný host https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201041/bmid_nezvany-host-201041.jpg 5 1 1

Historický román Z. Davydova se vrací do doby, kdy po náhlé smrti Borise Godunova panoval samozvanec Dimitrij. Před námi ožívá pyšná nádhera carského dvora - klamné pozlátko středověkých krutých mravů, zavítáme do přepychových bojarských domů, kde se připravují spiknutí proti Dimitrijovi, poznáme také pestrou vřavu tržiště, prosté kupce a řemeslníky, a dokonce i potulné loupeživé bandy, složené z mužiků uprchlých od svých despotických pánů. Hrdinou příběhu je postava, která skutečně existovala. Naivní ideály přivádějí knížete Ivana Chvorostinina přímo do epicentra dějinné avantýry. Líc a rub jepičí slávy nezvaného hosta na trůnu jsou pro něho nezapomenutelnou životní lekcí a také ponaučením, jež dosud marně hledal v moudrých knihách předků. Z ruského originálu, vydaného nakladatelstvím Dětskaja litěratura v Moskvě 1971 přeložila Eva Dolejšová. Verše přeložila Hana Vrbová. Vydání 1.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Iz Gošči gosť , 1971

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nezvaný host. Přihlašte se a napište ho.

TipsyChipsy
06.08.2021 5 z 5

Kniha je cenná, protože barvitě vykresluje Moskvu začátkem 17. století. Střídání carů na trůnu, silné postavení pravoslavné církve, zákaz čtení knih kromě náboženských, hrozba pronikání všeho kacířského: katolíků, luteránů, kalvinistů. Líčí vztahy s katolickým Polskem, jako odvěkým nepřítelem pravoslavného Ruska. Odkazy pod čarou vysvětlují hodně dobových výrazů, takže je to i naučné. Kniha je to přínosná a zajímavá, přestože se mi nečetla snadno.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nezvaný host v seznamech

Zinovij Samojlovič Davydov