Nezbednice Mona přehled

Nezbednice Mona https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487455/bmid_nezbednice-mona-W3c-487455.jpg 4 3 3

Rozpustilá, drzá a paličatá ptačí holčička Mona se vydává z Kanady do Nového Mexika. Během svého prvního letu do teplých krajin musí překonat hned několik překážek, které jí postupně odhalují krásu, kouzlo a energii života, stejně tak jako nevyhnutelnost jeho konce. Řádky, nad nimiž se s dětmi nasmějete, střídají napínavé momenty. Příběh Mony staví na tématech, jako je síla přátelství, dobrosrdečnost, pochopení i smíření. Zároveň je citlivým průvodcem, jak dětem podat téma smrti. Nechybí v něm poučení a dialogy, které jako by vypadly ze světa, ve kterém sami žijeme.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nezbednice Mona. Přihlašte se a napište ho.

Jadla
14.11.2022 3 z 5

Knížka vypadá, že se na ní nešetřilo, hezké, bohaté ilustrace, prima formát, pěkný papír. Líbí se mi i to, že v ní vystupují méně známé druhy zvířat. Samotný příběh však příliš nezaujal. Chápu, co autorka chtěla dětem předestřít, naznačit, ale tak nějak vyznívá vše trochu křečovitě, strojeně. Pokus o humorné pasáže, šišlání netopýrkovo i to, jak náhle k výslovnosti r a ř přišel, to, jak Mona nechce papat a zjistí, že jí to vlastně škodí, překonání vlastní paličatosti a neposlušnosti, to vše je samozřejmě správné a děti to znají z vlastní zkušenosti, ale nepůsobí to v příběhu úplně přirozeně. Myslím, že skutečná Dětská Literatura, s velkým D a velkým L nikdy nebude takhle prvoplánově poučná. Že ta poučení z ní budou plynout mimoděk, dítě je bude muset samo vyrozumět, nikoli že poučení budou postavy pronášet jakoby mimochodem.

Tenhle příběh je hezký a rozhodně patří k lepšímu, co jsem ze současné literatury pro děti viděla. Ale ne k nejlepšímu.

Vychází Krvavé stíny a další knižní novinky (36. týden)

04.09.2022

Kniha Nezbednice Mona v seznamech