Nepravý Nero přehled

Nepravý Nero https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60793/bmid_nepravy-nero-fjQ-60793.jpg 4 80 80

Příběh nepravého Nerona je nejen tragikomickou epizodou z dějin římského císařství v době, kdy se v Římském impériu začaly projevovat první známky jeho příštího úpadku, ale především důmyslnou paralelou událostí, jež se v naší době, v polovině 30. let minulého století, odehrávaly v Německu. Tři hlavní postavy románu: hrnčíř Terentius čili nepravý Nero jako vůdce, setník Trebonius coby nejvyšší vojenský šéf se svou zálibou v uniformách a vyznamenáních a konečně mazaný a vychytralý Knops jako šéf propagandy, to je na první pohled portrét vůdčího trojlístku nacistického Německa: Hitlera, Göringa a Goebbelse.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Der falsche Nero , 1936

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nepravý Nero. Přihlašte se a napište ho.

Adapa
24.06.2023 5 z 5

I když jsem se dočetl, že Nepravý Nero je jeden z nejslabších románů od Liona Feuchtwangera, já osobně ho mám velmi rád a četl jsem ho nyní podruhé. Kdysi to byla poslední kniha od Feuchtwangera, která mi v mé knihovně od něho chyběla.

Je zde úžasná paralela s nacistickým Německem. Jen konec říše Nepravého Nera přišel rychleji než Hitlerův konec.

Nepravý Nero je mistrovský historický román, který mne od prvních řádků vtáhl do děje a často donutil dívat se do map Mezopotámie a na wikipedii hledat místa, kde se děj odehrává. Vychutnával jsem si každé slovo.

Sledujeme bývalého římského senátora Varra, který pro malicherný spor s guvernérem Sýrie stvoří Nepravého Nera, který je podporován několika drobnými vládci a parthským velkokrálem. Podaří se mu ovládnout několik měst, ale pro svou zaslepenost se mu jeho bývalý otrok hrnčíř vymkne a obklopí se svými kumpány maršálem a sekretářem. Ti tři si začnou vyřizovat účty se svými rádobynepřáteli, zaplaví nevinné město, aby vinu svedli na křesťany, provedou vyvraždění odpůrců a tím si zlomí vaz.

Protivníkem Nera je Jan z Patmy, což je vlastně svatý Jan, autor Apokalypsy v Bibli.

Román krásně ukazuje, jak někdo v pozadí, dovede manipulovat vládci, vytvářet své vládce.

Rozhodně všem doporučuji k přečtení.

ujira
27.09.2022

Feuchtwanger byl mistrovský autor historických románů.

Kabuky
27.08.2022 5 z 5

Velmi kvalitní příběh. Přečetl jsem jedním dechem.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nepravý Nero v seznamech

v dalších seznamech3x