Narcis a Goldmund přehled

Narcis a Goldmund https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110479/bmid_narcis-a-goldmund-XDa-110479.jpg 5 301 301

Hermann Hesse, nositel Nobelovy ceny, u nás známý především jako autor Stepního vlka, je jedním z předních představitelů měšťanského humanismu v německé literatuře 20. století. Jeho romantismem ovlivněné, lyricky laděné prozaické dílo je silně autobiografické a odráží problémy a krize tohoto citlivého spisovatele, zvláště rozpor mezi duchem a smyslovostí, rozumem a citem. V Narcisi a Goldmundovi staví proti sobě tyto dva postoje k životu, etický a estetický, myslitele a umělce, logos a eros, asketického mnicha Narcise a umělecky nadaného Goldmunda, který stojí v popředí románu. Prožívá nesčetná milostná dobrodružství, při nichž hledá praobraz matky, ženy jakožto Evy a Madony. Je to kniha velice hluboká a čtenářsky přitažlivá. Obálku s použitím barevné reprodukce obrazu Paula Kleea Ptačí zahrada a vazbu s kresbou téhož autora navrhl Milan Hegar.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Odeon

Narziß und Goldmund , 1930

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Narcis a Goldmund. Přihlašte se a napište ho.

Barbora412
22.04.2024 5 z 5

Nadčasová skvělá klasika - filosofie, dobrodružství, láska přátelství... Ta v člověku zůstane.

Zoro45
20.03.2023 5 z 5

Silný zážitek, hloubka, krásný jazyk.

lernami
08.02.2023 5 z 5

Nadčasové dílo, které ani téměř 100 let po jeho vydání neztrácí na aktuálnosti.

Zamyšlení nad světem, smrtí a smysluplností života.

Co je lepší? Žít život plný sebekázně a upírání toho, co má člověk rád jako daň za vytváření něčeho hodnotnějšího, co ho přežije, nebo žít život ve smyslu carpe diem, který je však velmi pomíjivý a ve výsledku člověka dožene? I nad tím se Hesse ve svém díle zamýšlel a jako správný filozof dokázal tento rozpor zhmotnit i do slov:

„Je to potupa, jak si život z člověka tropí blázny, k smíchu to je i k pláči! Buď člověk žije, nechá hrát své smysly a dosyta se nasaje z ňader staré máti Evy - pak sice zažije lecjakou vrcholnou slast, ale nemá žádnou ochranu proti pomíjivosti; člověk je potom jako hřib v lese, dnes kypí barvami a zítra zetlí. Anebo člověk sáhne k obraně, zavře se do dílny a pokouší se prchavému životu postavit pomník pak se musí života vzdát, pak je jen pouhý nástroj, sice pak slouží tomu, co nepomine, ale přitom usychá a ztrácí svobodu, plnost a slast života.“

„Byl opravdu člověk stvořen k tomu, aby vedl život uspořádaný, jehož čas a úkony ohlašuje klekání? Byl člověk opravdu stvořen k tomu, aby studoval Aristotela a Tomáše Akvinského, uměl řecky, zabíjel své smysly a unikal světu? “

Zatím zde není žádná související novinka.

Všem lidem však, kteří mají dobrou vůli, je společné toto: že nás naše díla nakonec zahanbují, že musíme opět a opět začínat od začátku, že se oběť musí přinášet stále znova.

Kniha Narcis a Goldmund v seznamech

v Právě čtených7x