Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy přehled

Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy
https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8246/na-slovicko-s-mumii-8246.jpg 4 56 56

Dvanáct povídek. Směšnost, grotesknost a parodie jsou základními prvky Poeovy tvorby – jsou jakýmsi rubem veškeré úděsnosti a hrůznosti lidského údělu, který je vždy znovu redukován malostí, zvráceností, zlem a smrtí, což Poea odjakživa fascinovalo. Specificky lidskou schopností je rozeznávat vlastní konečnost a omezenost, ale také snaha právě tuto existenciální redukci překonat nadosobními, transcendentálně „pravdivými“ konstrukcemi a hodnotovými systémy. A je to následovně konfrontace všech těchto konstrukcí a systémů s vytrvale neutěšenou a v podstatě neměnnou absurditou života, jež vyvolává jinou specificky lidskou schopnost – smích. Člověk v určitých okamžicích pochopí grotesknost svého bytí – a směje se, ať už sám sobě, nebo jiným, a blíží se tím skutečnému poznání. Podle všeobecného názoru je právě takovýto okamžik tvůrčím východiskem Edgara Allana Poea – což dokladujeme předkládaným souborem povídek Na slovíčko s mumií.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy. Přihlašte se a napište ho.

ozzak
04.09.2023 4 z 5

Další povídky od legendy poea tentokrát s prvky černého humoru groresky a parodie.

n.ezn.amy
05.06.2021 5 z 5

12 různých kratších povídek, ve kterých Edgard Allan Poe dokázal že lze napsat vtipné a humorné horory. Prakticky všechny povídky se mě moc bavily, hlavně asi Král mor. Poe byl bohužel na svou dobu podle mě nedoceněný spisovatel.

Greenfingers
05.06.2021 5 z 5

To, že Edgar Allan Poe byl Pan spisovatel, dokázal i ve sbírce dvanácti humorně laděných povídek, které místy přecházely do grotesky, bizarnosti či absurdity. Vše bylo napsáno vytříbeným stylem a jazykem, tak typickým pro autorovu tvorbu.
Při čtení jsem se náramně bavil a knihu vřele doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy v seznamech

v Právě čtených1x