Mýtus šlechty u nás a v nás přehled

Mýtus šlechty u nás a v nás https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155741/mytus-slechty-u-nas-a-v-nas-155741.jpg 3 5 5

Podtitul: Paměť a šlechta dvacátého století Názory na šlechtu se u nás mnohdy propastně liší. První republika zrušila šlechtictví a tím ji zbavila i značné části jejího ekonomického a sociálního kapitálu. O likvidaci této „reakční“ společenské třídy pak s úspěchem usiloval komunistický režim. Šlechta se přesto nestala zapomenutým fenoménem. Rok 1989 a následné restituční zákony umožnily její návrat. Ať už na šlechtu pohlížíme jakkoli, nemůžeme se oprostit od naší paměti. A od ní už je jen krůček k mýtům, jimiž jsou naše soudy ovlivňovány a které působí i na vlastní vzpomínání šlechticů. Právě tato ústřední témata (šlechta – paměť – mýtus) stojí v centru pozornosti autorky, která je analyzuje zejména na základě rozhovorů se samotnými příslušníky šlechty a s využitím teoretických nástrojů tzv. paměťových studií.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mýtus šlechty u nás a v nás. Přihlašte se a napište ho.

CvB
23.09.2013 3 z 5

Zajímavá kniha, která obsahuje řadu postřehů. Bohužel se nějak nemohu zbavit dojmu, že na několika místech bych se s autorkou přel, zda její závěry nejsou přespříliš zaujaté (pozitivně či negativně).

LibriProhibiti
14.05.2013 3 z 5

Zajímavé a stále velmi aktuální téma, profesionálně zpracované. Mám jen (osobní) problém celkově se zpracováním "oral history", ale to by vydalo na román.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mýtus šlechty u nás a v nás v seznamech