Brněnské Židovky přehled

Brněnské Židovky https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527170/bmid_brnenske-zidovky-65620198525ac.jpg 4 205 205

Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť. Rabín Jakob, který kromě svých dětí vychovává i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem a společně řeší zločiny, jichž se na sobě vzájemně dopustili Židé a křesťané. ***** Žid Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy a hledají útočiště v Brně, kde se až doposud Židé a měšťané tolerovali. Blíží se však kritický den, který prověří sílu letitých vztahů...... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Brněnské Židovky. Přihlašte se a napište ho.

evelýny
10.03.2024 5 z 5

Pro pragocentričku je historie Brna velkou neznámou. Nedokážu posoudit, kde v tomto příběhu končí známá fakta a začíná fiktivní příběh.
Zpočátku se mi zdálo, že mi je servírovaná další ,,nuda v Brně", šmrncnutá středověkými zločiny a krutými tresty, nad kterými můj rozum zůstal na chvíli stát.
Přehršel nic neříkajících historických postav mě rozladila a tím hodnocení posouval k bodu mrazu.

Zdání však klame :-)

Postupně jsem byla vtažena do víru příběhů.
Intriky, spekulace, láska, nenávist, chamtivost, okrajově i nastíněna situace Židů.
Neměli to lehké, mocní i ubozí Markrabství moravského.

A co svět světem stojí, nemají to lehké příslušníci židovské rasy.

Přestože k označení detektivka, thriller má tento příběh opravdu daleko, mě si ziskal.

Bonusem je shrnutí historických faktů v epilogu.

Nashledanou tedy u Jeptišky pro markraběte...

Doporučuji tuto sérii číst postupně a s menší časovou prodlevou, neboť postavy se zde prolínají, žijí si vlastním životem a tím prověřují čtenářovu paměť. Moje paměť selhala :-)

P.S.: Tímto Praha zdraví zbytek světa :-)

Audiokniha: sériově informativně, široce artikulovaně čte Dušan Urban.

Le Chat
22.02.2024 4 z 5

Za mne jednoznačně nejslabší díl série (zejména první třetina knihy). Nakonec uděluji 4 hvězdičky.

hana1039
19.11.2023 5 z 5

Audiokniha :
Není to žádná středověká detektivka,jen popisující tehdejší život, který měl své zákony a pravidla...asi je opravdu velký rozdíl mezi poslechem a klasickým čtením ... když vám to někdo předčítá,je to úplně jiný zážitek a já si to skutečně užívám a těším se na další díly v audiu !!!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Brněnské Židovky v seznamech

v Právě čtených2x