Mistr a Markétka přehled

Mistr a Markétka https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128617/mid_mistr-a-marketka-ed2-128617.png 4 2811 2811

„Reálný dům se svou reálnou existencí. Pak přišel umělec a vdechl mu jiný, fantastický život, obydlil ho stovkami postav a rozšířil ho do rozměrů kosmu. Čáry skončily a dům se znovu vrátil do hranic skutečnosti. Ale já, kterého s tím domem pojí patnáct let života, se už nedokážu zbýt myšlenky, že vedle mě tu kypěl jiný život - smyšlený, přízračný a zároveň mnohem reálnější než můj vlastní." Sotva by bylo možné nalézt přiléhavější výpověď charakterizující Mistra a Markétku, vrcholné a poslední Bulgakovovo dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost, než jsou tato slova nezapomenutelného domu na Sadové 302b, místa, z něhož se román začíná odvíjet a v něž na závěr ústí. V Bulgakovově groteskním mnohovrstevnatém mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj „příběh novodobého Fausta" začal Bulgakov psát v roce 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940. Je příznačné, že dílo mohlo v Sovětském svazu spatřit světlo světa až patnáct let po autorově smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) , 1967

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mistr a Markétka. Přihlašte se a napište ho.

11191
21.04.2024 5 z 5

To byla neskutečná jízda. Měla jsem knihu v to do listu několik let a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Myslím že ji budu ještě dlouho zpracovávat a určitě se k ní vrátím.

Měla jsem pocit,jakoby se většina děje odehrávala ve snu, fantazie autora je neuvěřitelná. Filozofické otázky příběhu mi zatím úplně nedocházejí, je to rovina, která alespoň pro mě vyžaduje hlubší zamyšlení a opětovné přečtení.

Knížka určitě nesedne všem, je příliš absurdní a nepochopitelná, za mě má ale rozhodně 100%. Ne nadarmo se řadí k perlám světové literatury.

Teraesa
26.03.2024 3 z 5

Očakávala som niečo iné od tohto dielka, to sa musím priznať. Nejde o to, že by kniha bola vyslovene zlá, aj som chápala, čo tým chce autor povedať ale... jeho spôsob vyjadrenia sa minul účinku. Nezasiahlo ma to tak, ako som dúfala. Nemôžem hodnotiť lepšie ako troma hviezdičkami, a to aj po pridaní hviezdičky za zopár posledných kapitol, z ktorých som konečne cítila tú výpovednú hodnotu.

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Kniha je malinko složitější, takže se čtenář ne vždycky orientuje. Ale rozhodně za přečtení stojí.

Knižní novinky (36. týden)

01.09.2019

Viewegh, Škvorecký a další eknihy zdarma ke stažení (3. díl)

08.04.2019

Knižní novinky (4. týden)

17.01.2019

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Ničeho se nebojím, protože jsem mnoho zkusil. Příliš dlouho mě zastrašovali, takže už se ničeho nelekám.

Ocenění knihy (1)

2021 - Audiokniha roku (Nejlepší kniha – vícehlasá četba)

Kniha Mistr a Markétka v seznamech

v Právě čtených113x