Mezi Svratkou a Svitavou II. přehled

Mezi Svratkou a Svitavou II. https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76907/mezi-svratkou-a-svitavou-ii-76907.jpg 4 2 2

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mezi Svratkou a Svitavou II.. Přihlašte se a napište ho.

witiko
19.09.2019 2 z 5

Kniha je spíš pro Brňáky, kteří si libují v hantecu, a možná i pro ty, kdo studují nářečí. Ti, kdo hledají tradiční žánr pololidové pověsti v co nejautentičtější podobě, ať raději sáhnou po knize "Brněnské kolo a drak" a "Pod brněnskými věžemi" od Oldřicha Sirovátky a Marty Šrámkové. Posledně zmiňovaná autorka jako folkloristka v doslovu své knihy podotýká, že moderní textové úpravy pověstí nejsou vždy úplně vhodné. "Tak např. dvousvazkové vydání pověstí v tzv. hantecu (...), je ukázkou toho, jak se pověsti jako součást lidové prozaické tradice nikdy nevyprávěly." Naprosto souhlasím. Nejde jen o ten trochu násilně nabobtnalý hantec, ale i to, že autoři dělají z pověstí moderní literární povídky (často s líbivě současnými obraty a prvky). Jistě, i takové pojetí ať má své čtenáře (proč by měl koneckonců žánr pověsti ustrnout a nemohl se vyvíjet dál, že ano?), ale já jako jihočeský cajzl mezi ně nepatřím.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mezi Svratkou a Svitavou II. v seznamech

Aleš Marek
česká, 1962
2005  87%Mezi Svratkou a Svitavou I.
2005  70%Mezi Svratkou a Svitavou II.
2010  80%Vzpomínání na dědečka