Mezi emigrací a koncentračním táborem přehled

Mezi emigrací a koncentračním táborem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204267/bmid_mezi-emigraci-a-koncentracnim-tabor-204267.jpg 4 7 7

Carmen Renate Köperová, frankfurtská herečka, spisovatelka a režisérka, zaznamenala rozhovory s pěti lidmi, kteří byli pronásledováni během nacistické okupace, přežili a odhodlali se o svých hrůzných zážitcích vyprávět. Vídeňan Hermann Langbein líčí svou odyseu od nasazení ve španělské občanské válce přes internaci v koncentračním táboře po osvětimské procesy. Viktor Matejka se dostává jako vzdělávací funkcionář do prvního transportu do Dachau, kde se snaží podporovat intelektuální život. Lékař Bernhard Littwack zažívá se svou nežidovskou manželkou útrapy dlouhého rozdělení a pronásledování, ženoucí je z Berlína přes Španělsko do táborů Drancy a Blechhammer. Herec Karl Paryla najde nejprve záchranu v emigrantském divadle v Curychu, poté se stává hnacím motorem legendárního divadla Scala ve Vídni a nakonec se pokouší o navrácení samostatnosti hereckému umění v NDR. Olomoučanka Trude Simonsohnová přežívá internaci v Terezíně a Osvětimi. Carmen Renate Köperová sestavila tuto knihu nejen s úmyslem zachytit kus orální historie, ale zároveň chtěla i varovat současnou společnost před hrozícím nebezpečím opakování katastrofy druhé světové války, před narůstajícími projevy xenofobie a rasismu. Přeložila Ivana Cahová.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Academia

Zwischen Emigration und KZ , 2008

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mezi emigrací a koncentračním táborem. Přihlašte se a napište ho.

intueri
28.03.2021 3 z 5

Těžké téma a těžké osudy, které si zaslouží být vyslyšeny a zapamatovány... Bohužel mě dost odrazoval autorčin styl (ne)vedení rozhovoru a vůbec jeho vzniku (chápu, že byl zamýšlený jako filmový dokument) - kdyby raději nechala účastníky"jen"vyprávět, věnovala jim více"návštěv", prostudovala si pečlivě životopisy zpovídaných a neposuzovala, nemusela bych se dočítat o obědových pauzách mezi natáčením, vyhrnuté sukni účastnice, která kazila záběr, nejistotách jsou-li reakce kontroverzní a konstatováních, jak často nebylo lehké pro vypravěče se plně otevřít (ani se nedivím) či jak má jiný názor na stejnou profesi (herectví)..

eva5397
09.06.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo.Vyhovoval mi styl psaní, rozhovory.. Poučná pro nás pro všechny.
Tak trochu povinná četba. Obdivuhodná síla lidská.

katy238
19.03.2020 5 z 5

Tak trochu jiné rozhovory o dopadech druhé světové války na životy lékařů, umělců, lidí politicky aktivních. Každý z nich měl své sny, touhy a přání a to vše bylo přerušeno uprostřed snah tvrdou pěstí konfliktu a zvůle. Potřeba přežít a ochránit sebe a svou svobodu přerostla nade vše. Cesty k přežití byly různé. Exil. Ilegalita. Železná vůle v koncentračním táboře. O tom všem vypovídají lidé z různých společenských vrstev, s odlišnými názory, rozmanitými osudy. Spojuje je jediné. Zpětná touha vypovědět o svém životě, obhájit svá rozhodnutí a předat dále své vzpomínky, aby už nikdo nemusel prožít, co museli oni. Otevřeli svá srdce kameře, mikrofonu a diktafonu a stojí za to si je vyslechnout. A nezapomenout.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mezi emigrací a koncentračním táborem v seznamech

v dalších seznamech1x