Matematika a dobro a jiné eseje přehled

Matematika a dobro a jiné eseje https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116305/matematika-a-dobro-a-jine-eseje-116305.jpg 4 3 3

Po autorově autobiografickém článku následuje sedm filosofických esejů: o vztahu matematiky a dobra, o poměru uniformity a kontingence, o nesmrtelnosti, vlastní alternativní výklad Einsteinovy teorie, analýza významu, komentář k vlastní knize Proces a realita a krátký nárys vlivu Johna Deweyho. První český překlad z prací „Descarta naší doby“, který koncipoval osobitou „filosofii organismu“, dokazuje hodnotu tohoto ducha v moderním myšlenkovém světě, jehož jednostrannosti scientismu a antropologismu se snažil překonávat, vycházeje z matematiky a vytvářeje metafyzický systém, oproštěný od substančního modelu.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Mladá fronta

Essays on Science and Philosophy , 1941

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Matematika a dobro a jiné eseje. Přihlašte se a napište ho.

HTO
28.03.2012 5 z 5

Výpisky: „Manželčin vliv na můj světový názor byl tak pronikavý, že jej musím uvést jako podstatný faktor v mém filosofickém díle. Její vnímavost pro život mě naučila, že účelem existence je krása, mravní i estetická; a že se jí dosahuje hlavně přátelstvím, láskou a uměleckým zážitkem.“

„Koncem universitního běhu v létě 1910 jsme opustili Cambridge. V Londýně jsme bydleli v Chelsea, většinu času na Carlyle Square. Ať to bylo kdekoliv, estetický vkus mé ženy dodával obydlím podivuhodný půvab, někdy přímo zázračně. Tato poznámka se týká hlavně některých našich londýnských domů, jež se zdály nepřístupné kráse. Vzpomínám si na strážníka, který uviděl krásnou dívku, jak v časných hodinách po půlnoci vchází do našeho domu. Byla představena u dvora a potom šla na party. Ten strážník se později ptal naší služebné, jestli to viděl skutečnou osobu nebo Pannu Marii. Nechtělo se mu věřit, že by tam bydlela skutečná osoba v nádherných šatech. Ale uvnitř byla krása."

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Matematika a dobro a jiné eseje v seznamech

Alfred North Whitehead
britská, 1861 - 1947