Marsyas, čili, Na okraj literatury přehled

Marsyas, čili, Na okraj literatury
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332101/bmid_marsyas-cili-na-okraj-literatury-k2N-332101.jpg 4 60 60

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Marsyas, čili, Na okraj literatury. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (9)

Chajda69
21.12.2021 4 z 5

Čím víc Čapkových knih čtu, tím víc se musím opakovat v jejich hodnocení - jazyk, jakým píše své knihy, je prostě tak unikátní, že by ho snad člověk poznal mezi jinými na první pohled. A už jen kvůli tomu, jak si Čapek dokáže s češtinou hrát, stojí za to jeho knihy číst. Kdybych věděl, jestli (a jaký) má čeština výraz pro libozvučnost textu čteného nikoli nahlas, ale potichu, pro ten pocit, jaký z Čapkových textu mám, popsal bych ho právě tak.

Marsyas bylo z mého pohledu poněkud nevyvážené. Hned první kapitolou jsem se prokousával ukrutně těžko a vůbec jsem se v ní nemohl chytit. Ani některé další mi nepřišly tak zajímavé, na druhou stranu třeba pojednání o pražské lidové písni, anekdotě nebo přísloví byly jednoduše fantastické. Jako nikdo jiný totiž Čapek dokáže vystihnout a pojmenovat (někdy oprávněně kousavě) ducha českého národa: "Polemizovat s někým, soudit někoho, nesouhlasit s někým a zachovat přitom jistý respekt, to nepatří k národním obyčejům."

Některé pravdy, které uvádí, zní tak jednoduše, ale člověka nenapadne se nad nimi zamýšlet: "Humor těžko přeskakuje sociální stupně; jeho svět je svět rovnosti; v tom je jeho podstatný lidovost a demokratičnost."

A jak už to tak bývá, některé komentáře k aktuálnímu dění lze s čistým svědomím použít i o 90 let později: "Znám zapřisáhlé Čechy mongoloidního typu, kteří závodí v národním přesvědčení s dokonalým plavým dlouholebcem; netroufám si říci, čí rasová legitimace je češtější."

matej.kulistak
31.05.2021 5 z 5

Čapek projevuje nesmírný pozorovací talent. Anebo je na tuhle problematiku opravdový odborník, jen to maskuje typickým žoviálním stylem.
Jeho výklad působí intuitivně, ale směřuje přímo k podstatě věci (pokud např. ve výkladu o pohádce vědci Čapkovy doby tvrdili to, co jim vkládá do úst, pak žasnu nad pronikavostí jeho intuic, jimiž si mě okamžitě získal na svou stranu). Jak to jen dělá, že se pořád jen tak poťouchle usmívá, a přitom se strefuje neustále do černého?


kap66
05.10.2020 5 z 5

„… umět (česky) znamená pracovat, stále zkoušet, stále hledat a soustředit se; nikdy nebudeš hotov s mateřskou řečí.“
Čapkovi bylo shůry dáno a navíc na sobě celý život pracoval. Živý, téměř současný jazyk jeho děl uměleckých a složitější (přesto přijatelný) odborný jazyk jeho studií mě utvrzují v jedné věci: srozumitelné vyjádření, pochopitelné a přitažlivé i pro laika, je nejvyšší stupeň práce s mateřským jazykem.
Přečetla jsem poctivě všechny části a přiznávám: po formální stránce je skvělá celá knížka, ale obsahově mě příliš nezajímaly písně pražského lidu, romány pro služky a pornografická literatura. Na druhou stranu anekdoty, přísloví, pohádky a detektivky to vyvážily zlatem, a pokud vás zajímá naplnění přísloví „kdo chce psa bít,…“, získáte z kapitoly "Dvanáctero figur zápasu perem" do své slovní zásoby spoustu přesných obratů. A Chvála řeči české je opravdu až dojemná.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Více než 100 dalších eknih zdarma...

02.12.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Marsyas, čili, Na okraj literatury v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených82x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených7x
v Knihotéce51x
v Chystám se číst26x
v Chci si koupit9x