Malá tma přehled

Malá tma https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12986/bmid_mala-tma-aiW-12986.jpg 4 27 27

Poezie hledající prostředky pro popis současnosti v klasické nonsensové a expresionistické formě. Básník se vydává na cesty světem a poznává také různé světy sociální. Záměrná drsnost verše i jazykolamů přibližuje atmosféru situací, v nichž, alespoň v mysli autora, jde takřka o život. Z okružní cesty i průzkumu společenských vrstev se čtenář navrací s pocitem mírné melancholie a vzpomínkou na básníky evropské moderny, k jejichž odkazu se autor hrdě hlásí.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Malá tma. Přihlašte se a napište ho.

evelýny
13.04.2018 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Inteligentní verše hodné vysokoškolského pedagoga, docenta na Katedře žurnalistiky.
Verše plné paradoxů, novotvarů, překvapivých point.

MÍ TAJNÍ SVATÍ Z orloje života
Zase jsou sťatí Tančí se gavota.
Zvonkohra cinká Chodí se dokola
Tančí i sklínka Vypitá dopola
Burácí techno Tančí se, jasná věc
A to je všechno Na konci kostlivec.

Opilí Dáni bloudí po Kodani a malá mořská holka hubená
v přístavu všem se dává a tak dlaní každej si šáhne, jak je studená.

Nemohu vám opsat celou sbírku, ale opravdu stojí minimálně za přečtení.
Já ji musím mít ve své knihovně!

Mě tato kniha zaklela :-))

Lenka4
09.08.2017 5 z 5

Velice sympatická knížka. Pěkná obálka i ilustrace Tomáše Kopřivy. Básně se rýmují, jsou nápadité, mají obsah a umí předat autorovo vnímání světa. „Kutné Hoře: A to je podzim, s vůněmi a hoři, co září nezná, to za říjnem skryté. A přece září se stříbrem zlato slité, a přece hoří. Barboří bárka mrká na Jakuba, kterému ještě hlavu nesťali, a kostlivci se šklebí z povzdálí, kočičí kočí chápe se otěží. Kdo roku rudu rubá? Co až se odtěží? Nasadí rubáš. Schová se do věží.“

Metcheque
10.03.2016 5 z 5

Autobus - nevím kdy - proč - jestli pojede
a hlavně, zda já s ním. Nebo on se mnou.
Vyrvali dlažbu a cesta už nevede
korýtkem kolejí. Jde kobkou temnou.

Opuštěn, ohrazen, v úkrytu prozrazen,
partyzán marnosti směju se hořce,
Pod bagry bordelů ve městě ztvrdla zem.
Pod palbou v postelích rozkvetly hořce.

Básnická sbírka, jakou jsem již dlouhá léta marně hledal. Na jedné straně gellnerovská hořkost a ironie, lyrické hlazení na straně druhé. Navíc formálně je to velký fakáč některým současným básníkům, kteří sice pohrdají vázaným veršem, nicméně jejich poezie nedosahuje valných kvalit.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

2009 - Výroční cena Nadace Český literární fond (Výroční cena za literární tvorbu)

Kniha Malá tma v seznamech