Mačkin zabil Kočkina přehled

Mačkin zabil Kočkina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36770/bmid_mackin-zabil-kockina-BdW-36770.jpg 5 21 21

Cez zdanlivú komickosť, anekdotickosť Charmsových próz presakuje tragickosť každodennej existencie človeka a pocit nezmyselnosti života. Námetom jeho próz sú situácie groteskné, absurdné, často až panoptikálne. Pri čítaní Charmsových poviedok máme pocit, že autor je miestami až bezohľadný cynik. No z jeho denníkových záznamov ho poznávame ako citlivého, hlboko trpiaceho človeka. Meno ruského spisovateľa Daniila Charmsa možno vysloviť jedným dychom s takými velikánmi literárnej grotesky, akými boli Jonathan Swift, Franz Kafka alebo Samuel Beckett. Charms (1905) patrí k poslednej vlne ruskej literárnej avantgardy – spolu s Alexandrom Vvedenským a ďalšími založil literárne združenie OBERIU (1927), ktoré však v zostrujúcich sa podmienkach stalinského režimu už nemalo veľké šance na verejné prezentovanie svojej tvorby. Charms sa hlásil k najvlastnejšiemu pôvodu svojej literárnej tvorby – bol ním literárny karneval ruskej umeleckej bohémy z prvých desaťročí dvadsiateho storočia. Charms počas svojho života mohol, vďaka priateľom, publikovať len tvorbu pre deti, to podstatné z jeho diela ostalo skryté a objavilo sa až koncom osemdesiatych rokov. V tridsiatych rokoch ho ustavične sledovala tajná polícia a niekoľkokrát bol i uväznený. Zomrel vo väzenskej nemocnici v roku 1942.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mačkin zabil Kočkina. Přihlašte se a napište ho.

Corso
24.08.2018 5 z 5

Mackin zabil Kockina je kompilat, vyber Jana Strasera z asi 3 Charmsovych diel. Hoci som necital originaly, pochybujem ze budu posobit osamote ucelenejsie ako toto. Kniha je ako bedna lega, ale od 10 vyrobcov a kazdy mal iny meter. Zabudnite na bezne sposoby narativu, odomknite kriticke a logicke myslenie, nechajte sa unasat a dovolte ociam len tak bezat po riadkoch. (schvalne, zoberte si papier, ceruzu, a robte si ciarky, kolko krat si v duchu poviete "Boze toto je ale chujovina". :) Ale budete sa smiat. Teda ludia ktori maju toho ducha. Ak sa hanbite, smejte sa v duchu.
Citam zatial asi 4-ty krat. Proste raz za 3-4 roky dostanem chut dat si Mackina/Kockina. Skusal som aj Cirkus Sardam, nedocital som. Ale toto je fajn. A uzasne ilustracie Fera Liptaka su ikonicke. Kupite knihu uz len ked vidite obalky. Bohuzial musim dat 5 hviezd... splna kriterium a fakt ze sa ku knihe vraciam castejsie ako k Malemy Princovi a 100 rokom samoty nepopusti.
PS: Nechcel by som byt Charmsovou literarnou postavickou, nikdy by som nevedel co sa mi v dalsom riadku stane!
PS2: Proste vypnite, zahodte retaze logiky, a nechajte si v mysli zobrazovat obrazky.

Koňadra
23.07.2014 5 z 5

Čo dodať k Charmsovi ... Neskutočný úlet, zábavný vo svojej absurdite. Nákup ale treba zvážiť, resp. aspoň zvoliť správny čas, kedy sa mu oddať. Ak to trafíte, neopakovateľný zážitok.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mačkin zabil Kočkina v seznamech