Litevské pohádky přehled

Litevské pohádky https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79711/litevske-pohadky-79711.jpg 5 7 7

Z folklorních sbírek vybrala, přeložila a převyprávěla Věra Kociánová. Litevské pohádky sbírali a literárně upravovali především muži. Ve srovnání s našimi jsou mnohem věcnější, litevská děvčátka si jistě nedělají iluze o princích na bílých koních a místo šťastného rozuzlení se leckdy dočkáme spíš vtipného ponaučení. Většina litevských pohádek obsahuje tradiční evropské syžety. Najdou se ale i pohádky velmi originální, trochu pochmurné, v nichž vystupují hadí královny, dvouhlaví koně a mědění vlci. Právě takové jsou zařazeny do výboru Litevské pohádky, který vyšel jako první publikace Venkovského díla vlastním nákladem autorů.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Litevské pohádky. Přihlašte se a napište ho.

Khagan1389
06.04.2017 5 z 5

Poměrně zvláštní, zcela odlišné pohádky. Tématicky jsou podobné těm našim, ale napsané jsou zcela jiným způsobem. Kniha má nádherné ilustrace, které doprovází pohádky touto celou útlou knížkou. Prvkem který mě nejvíce šokoval je brutalita v některých pohádkách (viz dole mého komentáře). Nevím tedy jestli je to zrovna nejvhodnější knížka pro děti, ovšem není pochyb o tom že je to krásné dílo s krásnými pohádkami, které nepostrádají i vtipné zakončení typu: I já tam byl, jedl, pil, pivo po bradě mi teklo, do žaludku nenateklo, nebo Od té doby oba staroušci žili v dostatku a babka už nemusela na peci sázet okurky.

Uvádím zde několik úseků z této knihy pro lepší ilustraci například toho zdali je to vhodná kniha pro děti:

- Pojď, Elenko, pojď se koupat. V téhle řece mléko teče, druhá řeka kypí krví.
Ale zajíc říká:
Nechoď, Elenko. V první řece kypí krev, v druhé mléko teče.
Elenka zajíčka poslechla a koupat se nešla. Rozezlená čarodějnice utrhla zajíčkovi druhou nohu.

Čarodějnice mu utrhla třetí a pak i čtvrtou nohu. Nakonec mu zakroutila krček a zajíček umřel.

- Ach měsíci, měsíčku, řekni mi, co tatínek s maminkou v nebi dělají ?

- Tvých dvanáct bratrů mě zabilo, kosami na kusy mě rozsekali. To naše nejmilejší dcerka Osika jim prozradila, jak mě mají přivolat.

- Jen jdi cestou pro vodu s měděnými vědry, se zlatým vahadlem. Své dcerce krev jsi vypila, její maso snědla.

jóna
17.03.2015 5 z 5

Vhodné ke čtení rodiči. Velice podmanivé a umělecky zdatné ilustrace.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Litevské pohádky v seznamech