Listy zo Zeme přehled

Listy zo Zeme
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257062/mid_listy-zo-zeme-257062.jpg 4 100 100

Americký spisovateľ a novinár Mark Twain (1835 – 1910), vlastným menom Samuel Clemens, je známy svojím neuveriteľným vtipom, šarmom, ale aj sarkazmom a kritickými názormi na ľudskú civilizáciu. Preslávil sa najmä dielami Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna. Nemenej brilantná je však aj jeho posledná kniha Listy zo Zeme. Keď roku 1902 zomrela jeho milovaná manželka (dve z ich detí zomreli ešte predtým), Twain sa cítil nesmierne osamelý. Posledné roky života strávil na cestách a práve v tomto období napísal množstvo esejí, cestovateľských čŕt a dokonca fragment mysticko-dobrodružnej novely. V týchto svojich textoch sa naplno prejavil ako silný kritik spoločnosti, náboženských dogiem a Biblie. V Listoch zo Zeme nám, okrem iného, ponúka predstavu, že Satan navštívil Zem, aby skontroloval život pozemšťanov a píše svojim anjelským bratom do neba, s akým bláznovstvom sa tu stretáva. Kniha patrí ku klasickým hlasom „voľnomyšlienkarstva“. Spisovateľova dcéra Clara Clemensová preto dlho namietala proti jej publikovaniu. Svoj postoj zmenila, až keď sa verejná mienka začala voči podobným názorom stavať tolerantnejšie. Roku 1939 poverila literárneho vedca a veľkého znalca Twainovho diela Bernarda DeVota, aby pozostalosť doplnil poznámkami a pripravil na vydanie.... celý text

Literatura světová Povídky Historie
Vydáno: , Európa

Letters from the Earth , 1962

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Listy zo Zeme. Přihlašte se a napište ho.

vendy246
22.03.2024 4 z 5

Dopisy z planety Země a Proklaté lidské plemeno se mi líbilo moc. Mark Twain se zamýšlí nad Biblí a božími zákony a poukazuje na to, že tady něco dost nehraje. Také shledává lidstvo jako nejnižží druh, postižený nějakým permanentním a nezničitelným defektem. Neboť :

- na lovu zabije 72 bizonů a část jednoho sní

- bohatý bez skurpulí okrádá bezmocné o jejich ubohý majeteček

- muž si drží harém, ačkoli není schopen tolik žen uspokojit

- zahaluje se - tak snadno se v něm probouzí neslušné myšlenky

- jediný krutý tvor, který působí bolest pro potěšení

- bojuje v organizovaných masách, ukrutných válkách

- jediný živočich, který za žold mašíruje

- jediný loupí bezmocnému jeho zemi

- jediný je otrokem a jediný zotročuje

- opovrhuje jinými národy

- drží si zástupy uniformovaných vrahů a uchvacuje cizí zemi

- jediný zbožný živočich, miluje bližního a podřízne mu krk

Tvurce001
06.02.2024 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších bibliček atheismu. A nadto skvěle napsaná. Děkuji pane Twaine. :-)

Any935
28.09.2022 5 z 5

Tak to jsem nečekala. Skvělá kniha, sice pár pasáží bylo trochu zdlouhavých, ale vřele knihu doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Listy zo Zeme v seznamech

v Právě čtených4x