Dieťa 44 přehled

Dieťa 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367739/mid_dieta-44-jzp-367739.jpg 5 2278 2278

Lev Děmidov série

Lev Demidov je dôstojník Ministerstva štátnej bezpečnosti, predchodcu neslávne známej tajnej polície KGB. Je síce charakterný a poctivý, no Stalinove politické praktiky z neho urobili chladného vykonávateľa rozkazov svojich nadriadených. Tí mu pripomínajú, že v Sovietskom zväze bola odstránená každá forma vykorisťovania, preto v spoločnosti neexistuje zločin. Lev je ochotný uveriť tejto ilúzii aj napriek tomu, že prenasleduje a trestá zradcov mladého štátu. Keď sa na železničnej trati v Moskve objaví telo mŕtveho chlapca, Demidova okamžite informujú, že išlo o nehodu, nie o zločin. V tomto duchu a z pozície svojej moci presvedčí chlapcovu rodinu aj očitých svedkov, že sa zločin nestal. Postupne si však uvedomí, že v Rusku 50-tych rokov vyčíňa masový vrah, a tak neposlúchne rozkaz a pokračuje v pátraní na vlastnú päsť. Prípad nadobúda čoraz jasnejšie kontúry a Demidov upadá do nemilosti. Jeho žene Raise hrozí nebezpečenstvo a situáciu komplikuje nález ďalšieho brutálne zavraždeného dieťaťa. ..... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Panta Rhei

Child 44 , 2008

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dieťa 44. Přihlašte se a napište ho.

vostra
24.04.2024 5 z 5

Kniha je chytlavá, líbil se mi styl psaní autora. Popis sovětského komunistického režimu je vystižen hodně přesně, úplně stejně to znám ze slov svých babiček, které to zažily na vlastní kůži. Musela jsem si jako další knihu vybrat něco lehčího a jednoduššího, protože "pachuť" toho drsného příběhu na mě zůstala delší dobu.

hakunamatata
10.03.2024 5 z 5

Rok 1953 v Sovětském svazu. Doba Stalina, prověřování MGB, špionáže a doba naprostého vymýcení zločinnosti.
Jenže jednoho dne najde Lev Děmidov mrtvolu malého chlapce. Na vlastní pěst se rozhodne pátrat po pravdě a dá tím všanc svoji rodinu, svou důstojnost a své zdraví. Mučící praktiky režimu jsou děsivé a nepřítelem se může stát každý. Ale jen díky tomu zjistí Lev, kam se poděl jeho dávno ztracený bratr.
Současná dějová linka je protkaná minulostí - hladomorem, kanibalismem a sériovým vrahem Andrejem Čikatilem.

Knihu jsem četla jedním dechem, neskutečně mi odsýpala a inspirace skutečnými událostmi byla zajímavá a poučná.

pepa4081
09.02.2024 4 z 5

Autor dobře vystihl hrůzy sovětského režimu. Kdo nečetl např. SOUOSTROVÍ GULAG, zde se může poučit. Vysloveně mne ale zklamal závěr. Jak z béčkového slaďáku. Chtělo to alespoň doslov o tom, jak to s Čikatillem bylo doopravdy.
Uspokojivé.

50 nejčtenějších knih minulého roku (2016)

17.01.2017

Teror byl nezbytný. Teror chránil revoluci. Bez teroru by Lenin padl. Bez teroru by padl Stalin.

Ocenění knihy (3)

2009 - Barry Award (Best First Novel)
2009 - International Thriller Writers Awards (Best First Novel)
2008 - CWA Dagger Awards (Ian Fleming Steel Dagger for Best Thriller)

Kniha Dieťa 44 v seznamech

v Právě čtených30x