Láska v čase cholery přehled

Láska v čase cholery https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374921/bmid_laska-v-case-cholery-e7R-374921.jpg 4 1323 1323

Päťdesiatjeden rokov, deväť mesiacov a štyri dni čakal Florentino Ariza na chvíľu, aby mohol Fermine Dazovej vyznať lásku. Bývalý milenec konečne využije príležitosť po tom, čo Ferminin osemdesiatročný manžel Juvenal Urbino zomrie po páde z rebríka, keď sa usiloval chytiť papagája, ktorý mu uletel. A skôr ako sa starí milenci vydajú na plavbu po rieke Magdaléne, aby vplávali do raja vzájomnej lásky, autorov pohľad sa obracia do ich minulosti plnej všednosti a neuveriteľnej krásy. Geniálny rozprávač Márquez načiera do vôd poklesnutých literárnych žánrov a predstavuje milencov v rôznych podobách lásky. Do sentimentálneho príbehu vkladá vlastné spomienky, sny i delirické predstavy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

El amor en los tiempos del cólera , 1985

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Láska v čase cholery. Přihlašte se a napište ho.

milan.valden
28.04.2024 5 z 5

Třetí četba, po třiceti letech, slavného románu Láska za časů cholery (1985), který je čtenářsky asi nejoblíbenějším dílem kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze (1927 - 2014), nositele Nobelovy ceny za literaturu (1982). Vedle románů Sto roků samoty (1967) a Podzim patriarchy (1975) a novely Kronika ohlášené smrti (1981) je to autorovo nejznámější dílo. Garcíu Márqueze řadím mezi své nejoblíbenější spisovatele. Tento román jsem poprvé četl asi v 17, pak ve 20; ve stejné době jsem dvakrát četl i Sto roků samoty, takže i k tomuto milovanému románu se teď vrátím.
Co napsat o tak slavném díle? Skvěle se tu projevilo Márquezovo vypravěčské umění a bohatý a šťavnatý jazyk, díky nimž povýšil poněkud sentimentální příběh na velký čtenářský zážitek. Je to autorův nejdelší román a já jsem si ho i potřetí velmi užil, navíc po tak dlouhé době a ve zcela jiném, zralém věku, s jinými osobními zkušenostmi a zážitky a také se znalostí celého Gabova díla. A ocenit je potřeba i vynikající český překlad.
Hlavní postavy jsou tři. Florentino Ariza, jeho dávná láska Fermina Dazová a její manžel Juvenal Urbino. Když doktor Urbino zemře, osloví Florentino po 51 letech Ferminu s tím, že ji nikdy nepřestal milovat. Naplní se konečně jejich láska? A co všichni tři za ty desítky let prožili? O tom je tento nádherný román, o lásce, vášni, touze, manželství, čekání, stárnutí a stáří...

Zemlja
14.04.2024 5 z 5

Oblíbená kniha, s krásnou atmosférou.

Twoo
15.02.2024 4 z 5

Tohle je proste umeni a tak je potreba knizku cist. Pribeh naprosto banalni i neobycejny zaroven, protoze je vypraven neobycejnym vypravecem. Nadhled, se kterym je knizka psana z ni dela nadcasovy kus.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

1988 - Los Angeles Times Book Prize (Fiction)

Kniha Láska v čase cholery v seznamech

v Právě čtených33x
v Přečtených1 984x