Kulhavý ďábel přehled

Kulhavý ďábel
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346880/bmid_kulhavy-dabel-FIY-346880.jpg 4 36 36

Inspirován španělským dílem de Guevarovým, napsal Le Sage (1668–1747) zábavný román o čertu Asmodeji, jenž se záletnému studentovi Donu Kleofáši odmění za vysvobození z alchymistovy lahvičky: nazdvihne před jeho zraky střechy madridských domů a ukáže mu svět, jaký vskutku je. Student a čtenář tak poznávají velkou galerii charakterů, lakomce, šejdíře, pokrytce, autora tragédie, autora komedie, lidi v žaláři, lidi vykoupené ze zajetí v Alžíru, podivíny, šílence i zločince. Čert osvětluje jejich životní příběhy tu krátce, tu delším vyprávěním (tak zvláště o prostopášném hraběti, který se stal poctivě zamilovaným ženichem a o osudu dvou ideálně věrných přátel, milujících tutéž dívku) a než je přinucen kouzelníkovým zaklínáním k návratu, postará se studentovi i o bohatou nevěstu, již zachrání ve studentově podobě z hořícího domu. – Dokument mravů autorovy doby s ironizující a moralizující tendencí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Le Diable boiteux , 1707

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kulhavý ďábel. Přihlašte se a napište ho.

hanpari
22.08.2023 5 z 5

Chcete vědět, co bych Jeho pekelné excelenci řekl, kdyby mne chytila za pačesy a nabídla mi, že mne provede soukromým životem mých současníků?

"Nenamáhejte se, monsignore, ti blbečci už všechno na sebe práskli na sociálních sítích!"

A až by se mi pan Kulhavý vybrečel na rameni, osvětlil bych mu veškerá tajemství lidské povahy, které mi ti idioti stačili strčit pod nos s titulkem "Lajkujte mne tisíckrát!"

Svým způsobem byla doba, kdy pan Le Sage psal svého Kulhavého ďábla, nevinná. Le Sage se mohl jen domýšlet, jaká svinstva a jalové kraviny se dějí pod střechami domů - a vždycky mohl doufat, že se mýlí.

My to štěstí nemáme, anžto i to nejhorší, co si můžeme domýšlet, naši přátelé s kamerou v ruce dokáží překonat.

Dédečko75
06.08.2020 5 z 5

Výborná kniha, od dechová četba

woodward
29.09.2015 5 z 5

Starožitná satira, která se čte jako po másle. Staletí, jež uplynula od jejího napsání, člověk vůbec nevnímá.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kulhavý ďábel v seznamech

v Právě čtených1x