Kritika čistého rozumu přehled

Kritika čistého rozumu
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251957/bmid_kritika-cisteho-rozumu-VE8-251957.jpg 5 41 41

V rámci novovekej filozofie osobité miesto zaujíma Immanuel Kant (1724 až 1804). Svojim mimoraidne rozvetveným filozofickým dielom tvorivo a podnetne ovplyvnil všetky základné filozofické disciplíny. Myšlienkový vývin I. Kanta sa zvyčajne člení na dve etapy. Najvýznamnejšími dielami z prvého, „predkritického“ obdobia sú Všeobecné dejiny prírody a teória nebies (1755). Toto Kantovo dielo znamenalo – podľa Engelsa – prvý prielom do metafyzického nazerania na prírodu. Z ďalších diel predkritického obdobia treba spomenúť Pokus zaviesť pojem negatívnych veličín do filozofie (1764) a pamflet proti metafyzike a teozofii, Sny duchovidcove (1766). Do dejín myslenia sa však Kant zapísal predovšetkým dielami z druhého „kritického“ obdobia. Svojimi otázkami: Čo môžem poznať? Čo mám robiť? Čo môžem dúfať sa stal inaugurátorom klasickej nemeckej filozofie, jednej z najskvelejších etáp vo vývoji dialektického myslenia. Kritika čistého rozumu (1781, 1787), základné Kantovo filozofické dielo, sa zaoberá predovšetkým prvou otázkou. Ide v nej o problém poznania, skúmajú sa v nej možnosti a hranice našich poznávacích schopností. Kantovi však nejde len o číru teóriu poznania. Svoje úvahy o špecifickosti poznávacieho vzťahu k svetu zaraďuje do širšieho a závažnejšieho kontextu. V jednom zo svojich posledných diel, v Spore fakúlt (1789) uvádza takúto charakteristiku svojich zámerov: „…filozofia nie je azda vedou o predstavách, pojmoch a ideách alebo vedou o všetkých vedách, alebo ešte niečo podobné; je vedou o človeku, jeho predstavovaní, myslení a konaní; má zobrazovať človeka vo všetkých jeho zložkách, aký je a aký má byť. t. j. tak v jeho prírodnom určení, ako aj vo vzťahu k moralite a slobode. Stará filozofia vymedzovala v tejto súvislosti človeku celkom nesprávne miesto vo svete, lebo z neho urobila stroj, ktorý ako taký musel byť celkom závislý od sveta či od vonkajších vecí a predmetov; urobila teda z človeka takmer pasívnu súčasť sveta. – Potom vyšla Kritika čistého rozumu a určila človeku aktívnu existenciu vo svete. Človek sám je pôvodne tvorcom všetkých svojich predstáv a pojmov a má byť jediným pôvodcom svojho konania … podstatné je, aby ľudské konanie nebolo reakciou, ale čistým objektívnym konaním.“ Náčrt svojho chápania človeka a spôsobov ľudskej činnosti Kant dovršuje Kritikou praktického rozumu (1788) a Kritikou súdnosti (1790). Rieši v nich problémy spojené s odôvodnením etických a estetických dimenzií ľudského konania. Ak veľkosť a význam mysliteľa meriame hĺbkou a závažnosťou jeho otázok, ktoré položil svojim nasledovníkom, potom Kant nepochybne patrí k tým najväčším. Kantove podnety dodnes nemožno obísť pri riešení nijakej závažnej filozofickej otázky. Kantov spôsob kladenia otázok, Kantov spôsob uvažovania v mnohom ovplyvňujú aj dnešnú podobu filozofie.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Pravda

Kritik der reinen Vernunft , 1781

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kritika čistého rozumu. Přihlašte se a napište ho.

Kabuky
10.05.2024 5 z 5

Filosofické propedeutikum.

Emik87
22.02.2024 4 z 5

Dočtení této knihy považuju za svůj životní úspěch. Párkrát jsem měla tendenci hodit jí z okna. Ani ne tak kvůli obsahu, ten je skvělý a Kantovy myšlenky považuji za nesmrtelné. Ale ta forma...čtení je opravdu náročné.

HanzKaufmann
27.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Zacatek Kanta byl pro me utrpeni, na kazdych 5min cteni, jsem potreboval 10min na googlu, abych si vygooglil terminy a pochopil o cem vlastne mluvil.
Dost jsem se u toho nadrel, a u cteni jsem premejslel jestli na to nejsem jeste mlady a mel jsem chut to zabalit.
Nakonec jsem vydrzel, zabral špónu a prokousal se po par strankach denne az k “dezertu”.
Tam jsem zazival pocity absolutni extaze.
Zazil jsem u toho takovy stavy jako bych se zamiloval.
Po tom co jsem sporadal cely dezert jsem mel maly melancholicky zachvat.
Uvedomil jsem si ze nikoho vetsiho jak Kant uz asi cist nebudu.
Stavy melancholie presly a ja si rekapituloval vsechno co mi Kant dal.

Uznal jsem ze me naucil lepe myslet a ze kniha byla tak velka, ze 5hvezdickove hodnoceni dostatecne neoceni jeho dilo.
Kdyby to slo, dal bych mu hvezdicek 6.

Kniha neni pro “zacatecniky”.
Je velmi slozita a cte se pomalu.
Vyzaduje plne soustredeni.
Kniha neni pro deti.

To ze nektere jeji casti dnes jeste nejsou oznacene jako nevhodne a nepodlehaji cenzure, je proto ze kniha je tak slozita ze omezenci kteri cenzuru delaji nemaji kapacitu na to aby ji pochopili :)

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kritika čistého rozumu v seznamech

v Právě čtených6x
v dalších seznamech3x