Kresťan v treťom tisícročí přehled

Kresťan v treťom tisícročí
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333800/bmid_krestan-v-tretom-tisicroci-hrr-333800.jpg 5 2 2

Prírodné vedy úžasne napredujú – okrem niekoľ­kých málo výnimiek prevažnú časť radikálne nových prírodovedeckých poznatkov vedci objavili koncom druhého tisícročia. Je nevyhnutné zakomponovať tieto objavy do filozofických koncepcií už na začiatku tretieho tisícro­čia. Dosiahne sa to zvýšením aktivity v oblasti interakcie vedy s vierou tak, aby to priviedlo k lepšiemu zosúladeniu „knihy prí­rody“ s „knihou zjavení“, a tým aby sa znovu objavila pozitívna úloha náboženstva v riadení rozvoja spoločnosti. Želaním autora je, aby čitatelia vnímali túto publikáciu ako pokus o takú modernizáciu interpretácií nemen­ných základných právd kresťanskej viery, aby boli v sú­lade s úrovňou vedeckého poznania na začiat­ku tretieho tisícročia. Kniha obsahuje slovník odborných termínov a menný i vecný register.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kresťan v treťom tisícročí. Přihlašte se a napište ho.

Kluvo
17.12.2019 4 z 5

Zaujímavý pohľad na kresťanstvo. Niektoré veci sú ale dosť sporné - napr. to rozdelenie stvorenia na 6 období, hľadanie trojice v počte interakcii - buď vynecháme gravitáciu, alebo ju zoberieme a potom berieme elektroslabú namiesto elektromagnetickej a slabej, ktoré sú v súčasnom vesmíre už veľmi dávno rozdelené, 3 fundamentálne častice - a čo potom neutríno a superfundamentalne - fotón by tam nemal byť a Higgs?,... A podľa mňa nie je entanglement celkom korektne vysvetlený (my spôsobíme kolaps vlnovej funkcie meraním na jednom z fotónov a automaticky sa to prejaví aj na druhom - skolabuje do rovnakého stavu, nech je akokoľvek ďaleko, nie že priamo/aktívne zmeníme polarizáciu na jednom, čím ju meníme aj na druhom) a porovnávať ho s transsubstanciáciou, no neviem. Prípadne spochybňovať zázrak rozmnoženia rýb s tým, že Ježiš by nestihol ryby a chleba naporcovať pre všetkých 10 000 dospelých (porcovať mohli aj apoštoli, prípadne sa ľudia obslúžili medzi sebou a možno sa len podelili so susedom a nebol by to aj tak celkom slušný zázrak, vplývať kázaním na ľudí a oni sa podelia so svojimi zásobami so susedom, ktorý si nepriniesol nič?). Ale to sú už také naťahovačky. V každom prípade je naozaj pokrok vedy obrovský a láka to ho nejako reflektovať aj v teológii. Ale ako to robiť korektne a kto rozhodne, čo bol len kvantový efekt a čo už naozajstný zázrak?

Erik77
03.04.2017 5 z 5

výborná kniha od významného slovenského fyzika - veda, rozum aj zjavenie sú cestami k Bohu

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kresťan v treťom tisícročí v seznamech

křesťanství věda a víra

Július Krempaský
slovenská, 1931 - 2019
1999  87%Kresťanstvo a fyzika
2006  80%Veda verzus viera?
1989  100%Vesmírne metamorfózy
2009  80%Vedecký chodník k Bohu