Kozáci a jiné povídky (10 povídek) přehled

Kozáci a jiné povídky (10 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193487/bmid_kozaci-a-jine-povidky-EYr-193487.png 5 6 6

Ve třetím svazku spisů jsou zahrnuty povídky "Kozáci", "Ze zápisků knížete D. Něchljudova - Lucern, "Albert", "Trojí smrt", "Polikuška", "Cholstoměr", nedokončené povídky "Idyla" s podtitulem "Nezahrávej si s ohněm, spálíš se" a "Tichon a Malanja", rozsáhlá novela "Rodinné štěstí" a první kapitoly nedokončeného románu "Děkabristé". V dílech, vzniklých v letech 1856-1862, kdy se v Rusku připravovaly a uskutečňovaly buržoasní reformy, obrážejí se problémy a otázky, které tehdy zaměstnávaly autora a jež se staly charakteristickými pro celou jeho další tvorbu: hledání smyslu života, snaha o sebezdokonalování, touha zlepšit společnost a člověka, přispět utlačeným nevolníkům, najít štěstí ve velké, sebeobětavé lásce.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kozáci a jiné povídky (10 povídek). Přihlašte se a napište ho.

meluzena
13.03.2022 5 z 5

Tolstoj měl velikánský talent vidět a vystihnout krásu - přírody, prostého života, manuální práce, moudrých lidí prostých i urozených, zastává se těch, co nemají zastání. Zároveň nezavírá oči před nepravostmi, nepochlebuje těm, co si sami škodí, a popisuje je s laskavým pochopením. Má své postavy nesmírně rád - ať jsou to horké hlavy kozáků a jejich ztepilé ženy, nevolník a jeho pán, geniální opilec-houslista, ubohý drobný zlodějíček, nebo šlechtic vracející se z vyhnanství.

Je radost tyhle Tolstého texty číst, vlastně bez ohledu na námět.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kozáci a jiné povídky (10 povídek) v seznamech