Košický Klečenov a Borda přehled

Košický Klečenov a Borda
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440667/bmid_kosicky-klecenov-a-borda-u74-440667.jpg 4 1 1

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Košický Klečenov a Borda. Přihlašte se a napište ho.

Lessana
07.05.2020 4 z 5

Funkčne zostavený miestopis so zaujímavým textom, obrázkami, fotografiami a na občerstvenie aj básňami, piesňami, receptami a legendami (občas i v kúzelnom miestnom nárečí). Menej príjemným spestrením knihy sú gramatické, štylistické chyby a preklepy v nej (jedna za všetky: namiesto "nežnej" revolúcie máme revolúciu "bežnú").
Napriek tomu sa dozvieme o vzniku obce, územnom začlenení, prírodnom bohatstve vôkol, o hrádku, čo stál na kopci, o Above, Forgáčovcoch (miestnom šľachtickom rode), o kúpeľoch na Borde, ktoré tu nechali vystavať. Dočítame sa o hospodárskom rozvoji v obci, o priebehu 1. a 2. svetovej vojny v tomto kraji pod Slanskými vrchmi, a to z prvej ruky od pamätníka, bojujúceho v Dargovskom priesmyku. Ďalšie kapitoly nám približujú vzdelávanie v obci, farnosť, ochotnícke divadlo, vznik JRD, športový život, spoločenské organizácie, poľovníctvo a osobnosti späté s obcou. Pútavé sú aj časti o odievaní, miestnych tradíciách, remeslách a ľudových zvykoch.
Kniha zaujme, samozrejme, najmä tých, ktorí Košický Klečenov poznajú alebo v ňom priamo žijú. No prečítať si o našej histórii a inšpirovať sa životom spätým s prírodou, životom radostným, plným našimi zvykmi - to iste poteší každého čitateľa.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Košický Klečenov a Borda v seznamech

v dalších seznamech1x