Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku přehled

Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365308/konec-2-svetove-valky-na-havlickobr-lcq-365308.jpg 5 3 3

Kniha obsahuje krátké shrnutí vývoje květnových dní roku 1945 v okrese Havlíčkův Brod a celkem 627 dobových fotografií. Obsah každé z nich autor podrobil pečlivé analýze a doplnil snímky odborným komentářem o zobrazených událostech, dobové technice či osobnostech. Vzhledem ke svému množství a různorodosti jsou fotografie rozdělené do několika kapitol: Německý Brod a okolí, Kolem Golčova Jeníkova, Ždírecko a Chotěbořsko, Přibyslav a Ledečsko. Nejde o členění primárně zeměpisné, protože v různých částech okresu se vývoj povstání lišil a centry nejčastěji bývala nejbližší města. Snímky jsou zároveň řazeny chronologicky, aby dokázaly skrze své popisy vyprávět příběh povstání v dané oblasti. Čtenář se tak stane pomyslným svědkem osvobození Německého Brodu, snah pohledských obyvatel bránit svou ves před prchajícími Němci, přestřelky mezi Sověty a Němci u Golčova Jeníkova, následků sovětského bombardování Ždírce a Krucemburku, masového projíždění Němců Ledčí nad Sázavou a Přibyslaví a mnohých dalších událostí. Za specifickou kapitolou knihy pak označujeme podrobně zdokumentovaný nález zubožených těl českých povstalců v Hurtově háji u Věže a v Lázničkově stráni mezi Havlíčkovým Brodem a Perknovem. Tato událost neodmyslitelně patří k lokální paměti na konec války na Havlíčkobrodsku a autor je přesvědčen, že její hrůzy se stále musí v ryzí podobě připomínat. Publikace zároveň skládá poctu všem odvážlivcům, kteří se rozhodli i přes ohrožení vlastního života konec války v okrese fotograficky dokumentovat. Obsah: Německý Brod a okolí - Kolem Golčova Jeníkova - Ždírecko a Chotěbořsko - Přibyslav - Ledečsko - Hromadné hroby.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku. Přihlašte se a napište ho.

Libec
20.04.2021 5 z 5

Knihu vřele doporučuji všem příznivcům voj. historie nejen z tohoto regionu ale I všem kdo se zajímají o konec 2 .sv. války.Sám osobně jsem byl v kontaku s autorem knihy. Velice příjemný člověk s kterým se dá dobře komunikovat přîpadně se ho zeptat na různé podrobnosti které vám rád vysvětlí.Kniha mě zaujala velkým množstvím dobových fotografií které se podařilo autorovi získat z různých zdrojů.Kniha je výsledkem dlouhodobé a pilné práce autora. Kdybych měl tuto knihu hodnotit určitě za mně velký dík a uznání autorovi této knihy panu Michalu Kampovi řediteli Havlíčkobrodského muzea .

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku v seznamech