Knížka o čtení praktickém přehled

Knížka o čtení praktickém
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279329/bmid_knizka-o-cteni-praktickem-1ey-279329.jpg 5 2 2

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Knížka o čtení praktickém. Přihlašte se a napište ho.

ZaS
28.04.2024 5 z 5

Jak správně číst? Zdánlivě zbytečná otázka (obzvláště tady, na Databázi), nicméně v Mahenově obsáhlém pojetí nezahrnuje pouze samotnou četbu, ale i rady jak si zorganizovat knihovnu a jak vytvořit pomocný aparát od seřazení až po organizaci výpisků a výstřižků.
Je sice pravda, že pro většinu dnešních čtenářů půjde spíše o úsměvnou četbu na jedno odpoledne, nicméně i tak stojí za přečtení (nebo alespoň prolistování). V některých věcech vám potvrdí to co dávno víte (např. 'proč číst?') v jiných dá nahlédnout do stylu práce "aktivních čtenářů", tedy těch, kteří se nespokojí s přečtením knihy a maximálně s jejím zhodnocením na Databázi, ale chtějí se k přečtenému vracet, vyhledávat zpětně myšlenky, citáty a pod. Prostě těch, kteří si budují skutečně obsáhlý poznámkový aparát. Pro mě překvapivý je v této části pohled autora slavného plakátu "Braňte knihu!" https://bulletin.skipcr.cz/bulletin/Bull16_125.htm , který formoval mé dětství, na podtrhávání a marginálie v knihách. Naštěstí zdůrazňuje "ve VLASTNÍCH..." Ale i tak. :-)
Mimochodem bylo by zajímavé vědět, jak by asi Mahen hodnotil dnešní svět e-booků, audioknih apod.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Knížka o čtení praktickém v seznamech

Jiří Mahen
česká, 1882 - 1939