Kázání na hoře přehled

Kázání na hoře
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512595/bmid_kazani-na-hore-hZi-512595.png 5 2 2

Jedná se o rozhovor nad jedním z nejznámějších a zároveň nejkontroverznějších textů Nového zákona. Tzv. Horské kázání (Mt 5—7) vyvolávalo v dějinách často protikladné interpretace. Od doslovného chápání, které bývalo mnohdy vyhroceno proti kompromisnímu vnímání v církvích a křesťanské praxi (tak text četl např. Tolstoj a částečně i Nietzsche), přes interpretaci textu jako učení pro výjimečné skupiny adresátů, např. mnichy a mnišky, až po eschatologický výklad jako líčení stavu, který teprve nastane. Autoři se snaží ukázat, že je to text, který se týká každodenního života a staví nás před složité, ale aktuální otázky, jako je třeba nenásilí či bezpodmínečné odpouštění. Ukazuje, že křesťanství není jen morálně náročnějším pokračováním přirozeného života, ale životem v jiném modu, v modu milosti Boží -- životem, který není úkolem, ale odpovědí na Boží lásku. Text se tedy týká každého člověka a nemá vést k zármutku nad tím, jak mu nestačíme, ale být povzbuzením k životu ze zdroje Boží svobody.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kázání na hoře. Přihlašte se a napište ho.

sika444
13.03.2023 5 z 5

Práce s Petrem Benešem byla velmi inspirující. Jeho vnímání toho, co je evangelium a co je milost, je určující pro výklad biblických pasáží. K tomu přistupuje přehled v literatuře a hodnotové zakotvení, jež jsou spolu s autorovým charakterem předpokladem pro opravdu silné sdělení knihy.

Kořist, Ty chladné oči a další knižní novinky (11. týden)

12.03.2023

Kniha Kázání na hoře v seznamech

v Právě čtených2x

Autoři knihy