Justina čili prokletí ctnosti přehled

Justina čili prokletí ctnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8793/bmid_justina-cili-prokleti-ctnosti-aCz-8793.jpg 3 244 244

Původní verzi Justiny nazvanou Nehody ctnosti z roku 1787 Markýz de Sade koncipoval jako filozofický manifest svého pojetí libertismu - odsuzuje ctnost, ba dokazuje, že nad ctí a mravy mají vždy navrch bezskrupulní a bezohlední darebáci, ba příroda, potažmo bůh, je k lidskému konání zcela nezúčastněná. Tuto původní verzi Sade sice v roce 1791 od základu přepsal jako Justinu, avšak základní leitmotiv zůstal zachován i v pořadí celkem třetí verzi z roku 1797, Nová Justina, jež tvoří úvod k asi nejznámějšímu Sadeho dílu Julietta.... celý text

Literatura světová Romány Erotika
Vydáno: , Cesty

La Nouvelle Justine ou les Malheurs de la vertu , 1791

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Justina čili prokletí ctnosti. Přihlašte se a napište ho.

Nermal
20.09.2023 3 z 5

Zmínku v komentáři zanechávám jen kvůli těm dobovým rytinám, které jsou velmi povedené.

J0hn
03.09.2023 4 z 5

Tuhle knihu jsem si pamatoval z mládí jako zvrhlé pornografické dílko, ale teď když jsem jí doposlouchal jako audioknihu celou a nezaměřil se jen na vybrané pasáže, tak musím konstatovat, že jsem se velmi mýlil.
Těch pár "erotických" pasáží je přes veškerou zvrhlost vlastně dost nudných. Jsou psány tak, že i pro případné milovníky podobných praktik jsou zcela nevzrušující.

Kniha je spíše filozofické podobenství, které se naváží do všech součástí tehdejší společnosti (Šlechticů, církve, úřadů, policie, měšťáků i spodiny) a zároveň i do ctnosti, morálky a "dobroserství". Autor důsledně obhajuje myšlenku práva silnějšího. Každý dobrý skutek hlavní hrdinky je po zásluze potrestán. Naštěstí není kniha dlouhá, protože ke konci už se člověk musí usmívat věda, že další dobrý skutek co hlavní hrdinka vykoná skončí zase tím, že ji někdo za odměnu analně znásilní. Místy mi až přišlo, že se snaží autor vyvolat pocit, že si o to sama říká. Každému totiž vypráví svůj smutný příběh a nikdy nevynechá pasáž o tom jak byla bičována a análně znásilněna. Poprvé jsem si uvědomil, že přestože je znásilňována již od útlého mládí o opravdové panenství přijde až v 22 letech. A autorův zvláštní odpor k církvi je znát z toho, že ji o něj připraví kněz. Navíc její provolání "spravedlivé nebe" kdykoliv se jí děje nějaká nespravedlnost bylo ke konci už dost otravné. A to zřejmě i pro to spravedlivé nebe, protože ji na konci zahubilo bleskem.

heavy66
13.08.2023 3 z 5

V roce 1990, hned jak jsme odložili Kapitál a Komunistický manifest, pustili jsme se do objevování zábavnější literatury. Justina, jak jsem záhy zjistil, patří do kategorie "jednou a dost". Koncem 18. století to musela být skandální bomba a bestseller, v dnešní době úsměvná a nudná prasárnička. Vzhledem k osobě autora, který je dodnes hvězdou a synonymem psychopatologie, stojí za přečtení. Ovšem pouze jednou!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Justina čili prokletí ctnosti v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech5x