Jidiš pro radost přehled

Jidiš pro radost https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182925/mid_jidis-pro-radost-v3n-182925.png 4 77 77

Jidiš, dnes už téměř zaniklý jazyk východoevropských chasidských štetlů, zanechal v dnešní češtině jen malou stopu: chucpe, mišpoche, košer a možná i čurbes, kibic, ksindl. Proč tedy otevírat takovou příručku? – A proč ne? odpověděl by Leo Rosten (Pan Kaplan má třídu rád) obligátní židovskou otázkou, na kterou nevíme, co říct. Třeba proto, že každé to podivné slovo, které nám předvádí, má šmrnc, sedí uprostřed vtipu na některý lidský a božský paradox – lásku, spravedlnost, peníze. Jazyk zaniká, ale židovský vtip je věčný, protože se posmívá a přitom laskavě a moudře pokyvuje hlavou. Vždyť vše je jinak. Není snad člověk komický i tragický zároveň, nepřipadá nám svět někdy absurdní a nepotřebujeme se zasmát i přes slzy?... celý text

Literatura světová Humor Jazyky, lingvistika
Vydáno: , Leda

The Joys of Yiddish , 1968

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jidiš pro radost. Přihlašte se a napište ho.

evask
06.11.2023 5 z 5

Mně se to líbilo. Židovské výrazy jsem sice okamžitě zapomněla, ale historky u nich byly zábavné. Prima oddech.

zdenaR
06.02.2022 5 z 5

Milá a čtivá knížka (abecedně popisuje jidiš slova), ve které je vtip i moudrost.
Prostě židovské anekdoty nemají chybu - rozesmějí i poučí.
Vřele doporučuji :-)))

85098211
06.02.2022 5 z 5

Tento bod letošní Čtenářské výzvy (číslo 9: Kniha s předmluvou) pro mě představoval snad největší oříšek ;-). Protože knihy v žebříčku, kterými jsem se původně chtěla nechat inspirovat a které by tedy měly předmluvu mít, ji ani zdaleka ne všechny mají. U některých lze nalézt maximálně úvod a u dalších ani to ne, bohužel. A já rozhodně podvádět nechci! :-))) Ale zde jsem předmluvu našla a navíc se mi i kniha opravdu moc líbila ;-). Nejedná se o žádné ucelené vyprávění, autor ke každému písmenu abecedy uvádí a vtipně vysvětluje pojmy, které pochází z jazyka jidiš. Asi nejvíc jich má svůj původ v němčině. A i když já osobně moc téma židovství a tedy ani anekdoty z tohoto prostředí nevyhledávám, u této knihy jsem se pobavila, jako už dlouho ne :-). Část historek je notoricky známá, jiné zase méně nebo vůbec ne. Kniha je docela krátká, proto jsem ji slupla jako malinu za jeden jediný den ;-). Pokud se tedy chcete odreagovat, něco zajímavého se dozvědět a možná i tak trochu zapomenout na okolní svět, potom jste tady naprosto správně! :-)))

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jidiš pro radost v seznamech

v Právě čtených2x