Jeskyně - můj osud přehled

Jeskyně - můj osud
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34047/bmid_jeskyne-muj-osud-646a030fd8c06.png 4 5 5

První ředitel Českého ústavu ochrany přírody a později Správy jeskyní ČR vzpomíná na své mnohdy dobrodružné výzkumné výpravy do podzemních prostor u nás i v řadě zemí světa. Jeho kariéra je spjata mj. s objevováním a zpřístupňováním Koněpruských a Bozkovských jeskyní, v zahraničí pak například s průzkumy jeskynních systémů na Balkáně, v okolí ruského Bajkalu i se studijními cestami po Africe, Asii a Spojených státech. Centrem zájmu dr. Hromase je příroda, její výzkum a ochrana, ale poutavě vzpomíná i na řadu významných osobností české vědy, s nimiž spolupracoval. K vydání připravila Jana Špačková.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jeskyně - můj osud. Přihlašte se a napište ho.

David81
06.07.2022 3 z 5

Vzpomínkových speleologických knížek je jako šafránu. Navíc když autor je jeden ze zakladatelů České speleologické společnosti a bývalý ředitel Správy jeskyní ČR, dá se čekat, že knížka bude nabitá informacemi. Bohužel se tak nestalo, což je dáno především tím, že se jedná o rozhlasové vyprávění Jaroslava Hromase na Českém rozhlase 3, které do textové podoby převedla redaktorka Jana Špačková. Nejhodnotnější jsou autorovy vzpomínky na své jeskyňářské začátky a setkání s legendami J. Petrbokem, V. Stárkou a s řadou dalších osobností. Zajímavé jsou i zážitky z průzkumů hradních studen. Profesní vzpomínky na působení v řadě organizací je podáno úsporně a velmi korektně - což ale ubírá na úplnosti. Autor sám na konci sděluje, že negativní zkušenosti záměrně vynechal nebo vytěsnil z paměti. Zážitky ze zahraničních expedic jsou zmíněny letmo, zato turistickým návštěvám je podle mě věnováno zbytečně moc prostoru (především část o Maroku) - vzpomínky se tu mění v jakýsi místopis. Na závěr této kratičké knížky autor popisuje na třiceti stranách jednotlivé zpřístupněné jeskyně v ČR. Součástí publikace je řada historicky cenných fotografií. I přes některé nedostatky díky moc za to, že knížka vznikla.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jeskyně - můj osud v seznamech