Jen tak přehled

Jen tak
https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69184/jen-tak-69184.jpg 4 9 9

Výbor z díla francouzského básníka, písničkáře, dramatika a scénáristy obsahuje básně okouzlující prostoty a citové ryzosti, opěvující krásu a radost pozemského života i hněvně útočící proti představitelům zpátečnictví politického i církevního.

Poezie
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Paroles, Le cheval de Trois, Histoires, Spectacle , 1951

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jen tak. Přihlašte se a napište ho.

puml
27.04.2013 3 z 5

Není to vůbec špatná poezie, jen mám rád trochu jiný styl, ne tak angažovaný. Prévert sice tepe svou současnot, jak může, ale až na výjimky nenabízí žádnou alternativu, pokud za alternativu nepovažujeme básnické, levicové blábolení. Sem tam se objeví opravdu krásný verš a obraz jak z nějakého filmu s Jeanem Gabinem. Proto mě mile překvapilo, když jsem si v doslovu přečetl, že Prévert je autorem několika scénářů k filmům a jedním z nich je i vynikající Den začíná s Jeanem Gabinem v hlavní roli. Ve své době asi vlivný a důležitý básník svou angažovaností a schopností pojmenovávat věci tak, jak jsou, dnes ale působí množství toho básnického "revolučního" zápalu a oslava pracujících a dělníků dost vyčpěle. Ale v době svého vydání (rok 1958) to byla asi významná událost, o čemž svědčí i několik předních překladatelů, podílejících se na výsledné podobě výboru. Pro zájemce o podobně angažovanou poezii té doby doporučuji výborné výbory z tvorby Jannise Ritsose (Nespavost) a Paula Éluarda.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jen tak v seznamech

Jacques Prévert